Слов’янськ літературний

66438886gУ міській бібліотеці Слов’янська відбулася презентація нової книжки В.І. Романька – члена Національної спілки письменників України, доцента місцевого державного педагогічного університету, голови Донецької обласної організації краєзнавців. Автор докладно розповів про багаторічну роботу над книжкою, в якій понад сто імен: від уславленого земляка, поета-романтика Михайла Петренка – автора вірша, що став популярною і в наш час народною піснею “Дивлюсь я на небо та й думку гадаю…”, до Ганнусі Кандиби – сьогоднішньої школярки, яка вже має збірочку поезій.

А відкрив свою нову працю знаний краєзнавець згадкою про Т.Г.Шевченка – “Поета, Громадянина, захисника пригноблених, борця за справедливість, палкого патріота рідного краю, великого шанувальника української історії та культури, якого добре знають і шанують мешканці північної частини Донеччини, як і всієї України. У 1969 р. у Слов’янську споруджено пам’ятник Т.Г. Шевченку, його ім’ям названо одну із центральних вулиць міста та загальноосвітню школу № 6. Йому присвятили свої вірші Володимир Півень, Вікторія Щербатюк та інші слов’янські поети. Деякі з них увійшли до нової книги В.І. Романька.
Розділ “Уродженці Слов’янська” по праву відкриває сучасник Т.Г. Шевченка, наш земляк М.М. Петренко (1817-1862), творчість якого високо цінував Тарас Григорович, власноруч записав до свого блокнота його “Недолю”, що стала народною піснею “Дивлюсь я на небо”. Автор досліджує творчий спадок земляка і вміщує низку його поезій.
У цьому ж розділі вміщено нариси про життя і творчість Володимира Коряка (1889-1937), Бориса Слуцького (1919-1986), Наталію Кащук (1937-1991) та інших земляків-літераторів.
У розділі “Вони відвідали місто на Торі” – розповіді про класиків і знаних сучасників, які бували на Слов’янщині, писали про неї. Таких – десятки, у тому числі Григорій Сковорода, Максим Горький, Микола Островський, Володимир Сосюра, Павло Байдебура, Іван Костиря, Станіслав Жуковський, Борис Бєлаш…
Детально досліджує автор сучасний літературний процес у Слов’янську, діяльність літературних об’єднань “Світанок”, “Світлиця муз”, “Ліцейський сад”, “Джерело”, “Горлиця”, імені В.М. Сосюри, створених при редакціях місцевих газет, а також у педагогічному ліцеї та педуніверситеті. Саме в літоб’єднаннях розвивали свій талант Сергій Горбатенко, Юлія Доброносова, Олена Григор’єва, Майя Яривчик та інші поети.
Свого часу відвідували літоб’єднання “Світанок” і були його керівниками нині члени Національної спілки письменників України Олександр Яровий та Микола Сіробаба. Про них автор розповідає у розділі “Представники літературного Слов’янська – наші сучасники”. Серед знаних сучасників і Анатолій Федь, відомий читачам “Донеччини” нарисами про видатних українських діячів культури, повістю “Над рідною хатою гойдався шуліка” та романом “Сірий”, а також статтями на теми виховання і підготовки вчителів.
Чимало добрих слів присвятив автор відомому краєзнавцю і літературознавцю І.М. Овчаренку (1925-2007), який уклав літературну карту Донбасу, у Святогірській школі, якою керував понад двадцять років, створив літературно-краєзнавчий музей, ініціював відкриття пам’ятних знаків М.Петренку, М.Островському та М.Горькому в Слов’янську, а також В.Сосюрі, М.Цвєтаєвій, А.Чехову та Л.Колесниковій – у Святогірську.
Нова книжка має перелік літературно-художніх, історико-краєзнавчих, публіцистичних та літературно-критичних творів жителів Слов’янщини, що вийшли окремими виданнями. А ще тут є алфавітний покажчик імен, які згадуються у книжці. А їх – понад п’ятсот!
За всім цим – величезна праця автора. Тож цілком закономірно, що майже всі, хто виступив на презентації, – директорка бібліотеки Л.М. Мамедова, начальник відділу культури Ю.З. Кривун, завкафедрою СДПУ І.М. Казаков, професор В.А. Глущенко, директор Святогірського державного історико-архітектурного заповідника В.М. Сєдов, старший науковий працівник Слов’янського краєзнавчого музею С.Ф. Непочатова, студенти, учні шкіл – вітали Валерія Івановича Романька із завершенням грандіозної роботи, відзначали її величезне значення для вивчення історії та культури рідного краю, бажали нових творчих здобутків. Приєднуємося!


Віктор СКРИПНИК.


 

Ще схожі публікації:

Як українські "заслужені" «ДНР» прислуговують
Випадково натрапив на замітку сайту "Новости Донбасса", що в Москві відкрили виставку сепаратистського змісту «Новороссия. Юзовка. Будущее начинается в прошлом». Про це повідомляє сайт так званого...
«НІХТО ВЖЕ НЕ ПРОМІНЯЄ УКРАЇНУ НА ДНР...»
Сергія Захарова вперше побачив, здається, у Львові, під час Форуму видавців. Хоча значно більше часу він проводить у столиці. Приємно було переконатися, що один з учасників українського Опору ...
Краєзнавці готуються до ювілею поета-романтика
Пригадується, як восени 2015-го в Слов’янську під час урочистостей з нагоди вшанування лауреатів Загальнослобожанської літературно- мистецької премії імені Михайла Петренка пролунало чимало ідей щод...
На Донеччині розпочалися заходи із святкування 200-річчя від дня народження Михайла Петренка
Петренківське свято у слов’янській ЗОШ № 13: з нього на Донеччині розпочалися заходи із святкування 200-річчя від дня народження поета-земляка Михайла Петренка Драматична дума у двох явах під на...

The Author

СКРИПНИК Віктор

Залишити відповідь

Донеччина © 2016 Frontier Theme