Донбас — не місце для нових фінансових пірамід.

 mmm-4Обласна влада виступає проти створення в нашому регіоні «Поля чудес з Країни дурнів» і «тиражування» Льонь олубкових, тобто жертв фінансових махінацій  вікопам’ятної компанії «МММ». Творець «МММ» Сергій Мавроді, відбувши покарання за обдурення мільйонів жителів країн СНД, пропагандист «чесного» відбирання грошей у численних послідовників «нехалявщика і партнера Льоні Голубкова» продовжив розпочату справу. На початку 2011 року Сергій Мавроді приступив до створення нової міжнародної фінансової піраміди «МММ-2011: Ми можемо багато що». Учасникам піраміди Мавроді обіцяє справжні «золоті гори»: дохід від 20% від вкладеної суми, пенсіонерам — від 30%, а за рік — від 240 до 360 відсотків. Для порівняння: річна процентна ставка по депозитах українських банків сьогодні не перевищує 17-18%. Причому в умовах фінансової й економічної нестабільності та можливої «другої хвилі» світової кризи спостерігається тенденція до зменшення депозитних ставок. Тому все частіше ставки по банківських вкладах не перевищують 12-15%, а по вкладах в іноземній валюті 1,5–3% річних. Отже обіцянка забезпечити дохід від вкладення грошей у розмірі 20 чи навіть більше відсотків на місяць — це навіть не фантастика, а продовження казки про Буратіно. В усякому разі, на фінансовому ринку такий дохід забезпечити неможливо. Та і видів бізнесу з таким доходом теж небагато. Причому майже всі вони описані на сторінках Карного кодексу і передбачають неабияку відповідальність.

Проблема полягає в тому, що у випадку з МММ-2011 притягнути до карної відповідальності організатора піраміди складно, оскільки кожен її учасник «сам собі Буратіно», а діяльність піраміди побудована за принципом модних і всеосяжних нині соціальних мереж — «Фейсбук», «В контакті» і «Однокласників».

Більше того, Сергій Мавроді у своєму блозі спочатку назвав свій новий проект «Фінансовою пірамідою» і попередив про можливу втрату учасниками «кровно зароблених» грошей у будь-який момент. Відповідне звернення Мавроді розміщене і на сайті МММ-2011: «Попередження!!! Обережно! Це фінансова піраміда! Це фінансова піраміда! Це фінансова піраміда! Беручи в ній участь, ви дуже ризикуєте і можете втратити у будь-який момент усі свої гроші. Не забувайте про це! Я не даю вам жодних гарантій та обіцянок. Ні у явній, ні в прихованій формі. Тут немає ніяких правил. Єдине правило: правил немає взагалі! Навіть якщо ви чітко дотримуватиметеся всіх інструкцій, ви все одно можете «програти». «Виграш» вам усе одно можуть не заплатити. Без усяких на те причин і пояснень».

При цьому МММ-2011 не зареєстрована ні як підприємство, ні як громадська організація.  Фактично, це соціальна мережа. Сам Мавроді називає МММ-2011 «Соціальною Структурованою Фінансовою Мережею, або Глобальною (Тотальною) Касою Взаємодопомоги».

Те, що МММ-2011 є фінансовою пірамідою, майже відразу після її створення (ще в лютому 2011 року) підтвердила й Російська Федеральна антимонопольна служба, яка дійшла висновку, що схема МММ-2011 несе в собі ознаки шахрайства, оскільки вона в реальності ніколи не принесе заявленої прибутковості.

Проте, прямі та неодноразові заяви Мавроді про те, що створена ним МММ-2011 —  це фінансова піраміда, що гроші учасникам піраміди можуть не повернути, що у нього непогашена судимість і т.п., роблять неможливим притягнення його до карної відповідальності за шахрайство, оскільки «вкладені» кошти учасники піраміди не зобов’язані нікому передавати. Гроші можуть залишатися навіть на їхніх особистих банківських рахунках, тому факт розкрадання шляхом обману чи зловживання довірою відсутній, а по суті МММ-2011 — незаконна азартна гра.

При цьому, не дивлячись на те, що Сергій Мавроді є організатором піраміди, юридично він не отримує від неї у свою власність грошей чи іншого майна. Будь-які платежі в системі учасники роблять добровільно. Ніяких формальних зобов’язань немає. За відмову перерахувати гроші учасникові загрожує лише виключення його із системи. Тому ніяких юридичних претензій «батьку» МММ пред’явити неможливо.

В Україні свій шлях до «сердець і гаманців» українців піраміда МММ-2011 почала зі столиці. Спочатку на київських тротуарах з’явилися написи «МММ в Україні» з адресою сайту Сергія Мавроді. Пізніше рекламна кампанія поширилася на білборди. На плакатах був зображений силует чоловіка у спортивному костюмі, що нагадує засновника піраміди Сергія Мавроді, який сидить на купі пачок банкнотів. У білій «хмарці» (як малюють слова героїв у коміксах) напис: «Попереджаю: піраміди небезпечні для вашого фінансового здоров’я». Під цим великим шрифтом написано: «МММ — 2011 в Україні».

Проте пропагандою нової фінансової піраміди в Києві справа не обмежилася. Нещодавно реклама компанії МММ-2011 з’явилася і в Донецькій області. Тому не дивно, що голова ОДА висловив своє занепокоєння із цього приводу.

— Якоюсь мірою це бізнес, якоюсь — шахрайство. Я звернувся до правоохоронних органів, щоб вони моніторили найбільш одіозні структури, у тому числі й МММ, а з іншого боку — важлива роль ЗМІ в тому, що людям потрібно пояснити: чудес не буває і всі відсотки, які вище за банківські, — це ризик, — пояснив Андрій Шишацький.

Взагалі ж, принцип піраміди МММ-2011 простий: учасники купують віртуальні МММ-долари. Їхній курс збільшується небаченими і божевільними для банківського ринку темпами — від 20 до 60 відсотків на місяць. Учасник може продати свої МММ-долари за поточним курсом і отримати гроші.

Особливістю піраміди МММ-2011 є метод руху грошових потоків. По суті, скаржитися учасникам нема на кого: ніякої офіційно зареєстрованої організації «МММ-2011» не існує, фактично це лише вивіска — бренд. Немає у піраміди ні єдиного центру, ні єдиного рахунку в банку. Весь обіг грошових коштів здійснюється безпосередньо між учасниками. Коли учасник хоче продати все або частину своїх МММ-доларів, то гроші він отримує безпосередньо від іншого учасника. Це робить складним притягнення організаторів і учасників до юридичної відповідальності. Як заявляє сам С.Мавроді, «нічого влада зробити не може, тобто у нас усе абсолютно законно, якби була хоч щонайменша зачіпка, то негайно були б вжиті відповідні заходи, ніяких сумнівів у цьому немає. По суті, влада видала нам гарантію, що у нас усе законно і що нічого вони зробити зі мною і з МММ не можуть».

Для участі в піраміді вимагається зарезервувати деяку суму, яку можна зберігати самостійно або передати на зберігання керівникові первинного осередку — «десятнику». Вважається, що при такому резервуванні учасник «купує» деяку кількість віртуальних МММ-доларів, яких існує кілька видів з різним рівнем прибутковості та умовами їх «купівлі» (прості, пільгові, депозитні, страхові, лотерейні). Дохід формується за рахунок зміни курсу різних МММ-доларів, який публікується на офіційному сайті піраміди і двічі на тиждень призначається особисто Сергієм Мавроді. При «продажі» МММ-доларів їх кількість множиться на поточну відповідну ціну, і сума виплачується із грошей цього осередку, а при їх нестачі — із грошей інших осередків.

МММ-2011 існує вже дев’ять місяців. З моменту запуску системи курс стандартних МММ-долларів збільшився на 344% для пересічних учасників и на 760% — для пенсіонерів і пільговиків. Курс депозитних МММ-доларів виріс від 760 до 1695 відсотків.

Хоча все це не відміняє головного правила будь-якої фінансової піраміди: надприбуток, як і безкоштовний сир, буває лише в мишоловці. І чим товщий шматок сиру, тим швидше мишоловка закриється.

Доречним буде ще раз нагадати, що свого часу від фінансових пірамід постраждали десятки тисяч жителів Донецької області. На пам’яті донеччан і реклама компанії «Хопер-Інвест», яку з екранів телевізорів, як «відмінну компанію», пропагували відомі артисти, і «Український дім селенгу», і багато інших подібних пірамід. Більше того, за розмахом діяльності фінансових пірамід Донбас у середині дев’яностих років поставив своєрідний загальноукраїнський антирекорд  — в нашому регіоні, окрім загальнонаціональних пірамід, працювало багато місцевих, загалом 27 компаній. Наймасштабніші з них —  довірчі товариства «Дінвест», «Дофін-фонд», «Донтраст», «Роніка». У Донецьку справа дійшла ледве не до масових безладів з перекриттям автомагістралей обдуреними вкладниками. Розрулювати ситуацію в Донецьк прилітав навіть тодішній віце-прем’єр Василь Дурдинець. А обсяг коштів, незаконно присвоєних регіональними довірчими товариствами, був оцінений в астрономічну суму — майже 30 трильйонів карбованців. Закінчилося ж усе тим, що масовий крах пірамід не лише сильно вдарив по кишенях простих українців, але й надовго підірвав довіру народу до українських фінансових установ.

Тож, щоб уникнути повторення фінансових трагедій середини дев’яностих років, радимо «включати» здоровий глузд і обходити стороною будь-які «привабливі» пропозиції пірамід, подібних МММ-2011.


Валентин ХОРОШУН


 

Ще схожі публікації:

Війна «не на часі»
Днями одна поважна публічна людина заявила, що найбільшою несподіванкою під час нинішньої російської агресії «стала міцність системи державної влади та управління в Україні». Ця людина визнала: «У м...
ЗАХИЩАЮТЬ УКРАЇНУ
  Нарис Володимира Патоли із циклу Робота для піхоти  «Закат» Життя дається тільки раз, і люди «списуються» швидко… Грудень 2019 – «Знову пронесло», – дещо відсторонена думка з нотками фаталізму на ...
«Сивіють приспані кургани». Ігор Дах з Червонограда про Донеччину
Іноді в житті трапляється так, що намагаючись зробити одне, робиш ще й друге, й третє… І добре, коли воно виходить не гірше за основну твою роботу. Так вийшло і в Ігоря Даха, журналіста, письменника, ...
Газета “Донеччина” від 20 січня 2015 р. № 1 (15870)
Замість Леніна - пам'ятник пісні У Слов'янську знову вирують пристрасті. Тепер навколо пам'ятника Леніну. Група активістів зробила ще одну спробу скинути Ілліча. Навіть вірьовку на нього накинули. ...
МОВНИЙ СВІТ ОЛЕКСИ ТИХОГО ТА РЕАЛІЇ СЬГОДЕННЯ
Цьогоріч Олексі Тихому 27 січня виповнилося 90 років. Він належав до тих чільних особистостей, які все життя присвятили боротьбі за утвердження української мови, побудову Української Держави, відстоюв...
Навіщо телевізор, коли є Палац? Донецький обласний Палац дитячої та юнацької творчості
Багато в чому саме завдяки цьому Палацу, а точніше - керівникам і викладачам ПДЮТ (яких сміливо можна назвати ентузіастами своєї справи), та, звичайно ж, завдяки вихованцям, Донецька область вже три р...

The Author

Редакція "Донеччини"

Залишити відповідь

Донеччина © 2016 Frontier Theme