This page is hosted for free by zzz.com.ua, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 32.50 UAH.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.

Сергіївці — 210

sergyyvtsy-210З нагоди 210-ї річниці заснування Сергіївки — одного з найбільших сіл Слов’янського району — в сільському Будинку культури відбулася науково-практична конференція на тему “Історичне минуле Сергіївки”

 

Учасниками конференції, крім місцевих краєзнавців, були гості зі Слов’янська, Краматорська і Красноармійська. Для них була розгорнута виставка книг, альбомів, публікацій, фотографій споруд та видатних людей села, земляків, які досягли вершин у різних галузях діяльності, як, наприклад, В.П. Пшонка, нинішній Генпрокурор України.

Привернула увагу книжечка “Голубоока Сергіївка”. Цю збірку розповідей про людей знаменитого колгоспу “Краматорський”, яким майже три десятиліття керував Герой Соціалістичної Праці М.А. Підкуйко, Костянтин Світличний писав у 1974-1977 роках, а світ вона побачила у київському видавництві “Дніпро” 30-тисячним накладом. Пробіг очима давно читаний текст і пригадав із півдюжини керівників господарств району, які на різних посадах, частіше секретаря парткому, проходили курс господарювання у Миколи Андрійовича. Мабуть, отой заділ Героя, гени його сучасників передалися й сьогоднішнім жителям села. Не випадково ж нинішня філія “Краматорська” знаходиться в числі кращих з більш ніж 20 господарств, що входять до складу агрофірми “Шахтар” — дочірнього підприємства АТ “Шахта ім. Засядька”.

В оновленому минулого року і по-сучасному оснащеному залі піснею “Моє село” гостей вітав вокальний ансамбль, а потім свою майстерність продемонстрував дитячий танцювальний колектив “Конфетті”, удостоєний звання народного.

Право відкрити конференцію її організатор, вчителька місцевої школи І.А. Козленко надала голові Донецької обласної організації Національної спілки краєзнавців, доценту Слов’янського державного педуніверситету В.І. Романьку. Він і повідав, що Ірина Анатоліївна ще не так давно були студенткою університету, ось там і захопилася краєзнавством. Потім він говорив про значення краєзнавства для вивчення історії рідного краю, про підготовку нового видання “Історії міст і сіл України”, а на завершення виступу подарував іменинникам кілька книг із краєзнавства та власних досліджень про перебування відомих письменників і поетів на Донеччині.

Керівниця апарату Слов’янської райдержадміністрації Л.В. Макогон привітала сергіївців з ювілеєм, подякувала І.А. Козленко за роботу по написанню історії села, нагадала, що в районі проводиться конкурс зі збору матеріалів з історії сіл, селищ, підприємств і організацій. Унікальні матеріали вже надійшли з аграрного технікуму, районної лікарні та інших установ.

З доповіддю “Історія Сергіївки в документах” виступила керівниця наукової секції МАН клубу “Самоцвіти” Краматорського центру позашкільної роботи, відмінник освіти Н.Б. Овсяннікова. Чому вона? Та тому, що Сергіївка — фактично приміський населений пункт індустріального Краматорська, ще в 1920-ті роки входила до складу Краматорського району, а в тридцятих роках сотні сергіївців споруджували машинобудівні заводи, відновлювали їх після війни, працювали на них.

Студентка ІІІ курсу ДонНУ Лілія Мазур, авторка дослідження “Історичне минуле та сучасність Сергіївки”, представленого на науковій секції “Історичне краєзнавство” Малої академії наук України, розповіла про післяреволюційний розвиток села.

Представниця родини Павленків Олена Георгіївна розповіла про свого репресованого прадіда Семена Павленка, який був старостою храму, зруйнованого в 1930-х роках. Вона продемонструвала його щоденник, прочитала уривки з нього, які свідчили про тяжке життя політв’язів, про незламність їх духу.

Темою виступу вчительки світової літератури та історії місцевої ЗОШ, спеціаліста вищої категорії В.М. Малихіної був розвиток освіти в Сергіївці. А завідувачка бібліотекою О.М. Чеберко розповіла про бібліотечну справу на селі.

Учасники конференції переглянули запис спогадів сергіївців про війну, а потім директорка музею історії м. Краматорська Н.Є. Волошина розповіла про командира відділення мотоциклістів 50-ї танкової бригади Віктора Мариніна, який під час визвольних боїв у лютому 1943 р. здійснив подвиг у Сергіївці — з протитанкової рушниці підбив кілька фашистських танків і зупинив їх просування до Краматорська. Сміливець загинув, похований у братській могилі в Сергіївці. Посмертно йому присвоєне звання Герой Радянського Союзу.

До речі, сергіївці пишаються і своїм земляком, льотчиком-штурмовиком П.Я. Кривенем, удостоєного звання Героя. В 1945 р. він направив свій підбитий літак на скупчення ворожої техніки.

На конференції виступили Почесний краєзнавець Донеччини П.Є. Гайворонський із Красноармійська, завідувачка районним архівом Л.А. Труш, директор РЦБС Л.Я. Луценко, старший науковий співробітник Слов’янського краєзнавчого музею А.В. Шамрай.

Підбиваючи підсумки, В.І. Романько високо оцінив проведену краєзнавцями роботу, закликав розширювати її, залучаючи молодь.

На завершення учасники подивилися кліп, знятий на пісню “Сергіївка”, написану киянином Валерієм Малишевим на власні вірші, а потім здійснили екскурсію в храм Сергія Радонезького, спорудженого у 2001 р. на фундаменті знесеної в тридцятих роках минулого століття Свято-Василівської церкви, пройшлися територією жіночого монастиря, черниці якого й доглядають всю цю красу.

Кожен учасник конференції одержав буклет та настінний календар, видані до 210-річчя Сергіївки.


Віктор СКРИПНИК.


 

Ще схожі публікації:

Яйця несуть ... хохлушки !?
Всім відомо, що яйця несуть птахи. А в Слов’янську в 1970-х сталася новина, яка сколихнула весь Радянський Союз. Уявляєте, в офіційній партійній міськрайонній газеті «Комуніст», на першій сторінці йшл...
Батьки та учні захистили українську школу в суді
Донецький апеляційний адміністративний суд залишив без задоволення апеляційну скаргу міської ради у справі про закриття школи № 111. Свого часу це була одна із перших українських шкіл у шахтарській ст...
Межовій — 128!
Шановна редакція газети "Донеччина"! Пише до Вас студентка 2-го курсу спец."Журналістика" ДонНУ Олена Зашко. Ваша газета добре мені знайома, оскільки саме вона стала предметом моєї...
Сосюра повертається в бронзі
У Дебальцевому незабаром постане пам'ятник видатному поету. Конкурс скульпторів виграв майстер із Запоріжжя Борис Чак, відомий створенням бюстів Шевченка, Ахматової та Цвєтаєвої, а також Сталіна у сто...
До 290-річчя з дня народження Г.Сковороди
Життя і творчість видатного мислителя, оригінального письменника і талановитого педагога-просвітителя Григорія Сковороди ввійшли безсмертною сторінкою в історію вітчизняної культури. Високо оцінюючи й...
Перший храм у Волновасі. Греко-католицький
У статті 35 Конституції України закріплено право  громадян нашої держави на свободу віросповідання: “Кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-я...

The Author

СКРИПНИК Віктор

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Донеччина © 2016 Frontier Theme