До 290-річчя з дня народження Г.Сковороди

Життя і творчість видатного мислителя, оригінального письменника і талановитого педагога-просвітителя Григорія Сковороди ввійшли безсмертною сторінкою в історію вітчизняної культури. Високо оцінюючи його діяльність на громадській ниві, Іван Франко писав: «Григорій Сковорода – поява вельми помітна в історії розвою українського народу, мабуть, чи не найпомітніша з усіх духовних наших діячів ХVІІІ століття».

 

Філософія Сковороди складна і глибинна. У роздумах на самоті, у бесідах з людьми він шукав відповіді на віковічні питання про Бога, про життя і смерть, про щастя, про добро і зло. Його філософські міркування, роздуми й пошуки стосувалися того, яка роль людини в суспільному бутті, якою мусить бути прийдешність, хто годувальник, хто споживальник, які мусять бути відносини у справедливому суспільстві.

3 грудня ц.р. наукова і філософська громадськість України відсвяткувала 290-ту річницю з дня народження великого українського гуманіста і педагога Григорія Савича Сковороди. Майже по всій країні проходять ювілейні конференції, «круглі столи», презентації нових публікацій. 22-24 листопада кафедра філософії Донецького національного технічного університету спільно з Донецьким ліцеєм «Колеж» провела конференцію, присвячену ролі філософської спадщини Г.Сковороди в житті сучасної людини.

Питання, які не втратили актуальності й сьогодні, обговорювались учасниками III Міжрегіональної конференції «Філософсько-етична спадщина Г.Сковороди та духовний світ сучасної людини». Великий внесок в організацію та проведення цього заходу зробили Г.А. Штейн – кандидат економічних наук, доктор філософії, професор, директор Донецького ліцею «Колеж»; Л.О. Алексеєва – кандидат філософських наук, професор кафедри філософії ДонНТУ, Почесний професор ДонНТУ; Д.Є. Муза – доктор філософських наук, професор, завідувач кафедри філософії ДонНТУ.

Увагу слухачів привернули такі доповіді: «Сковорода й Україна: до питання про історико-філософську реконструкцію» (Л.О. Алексеева), «Г.Сковорода: випробування свободою» (Д.Є. Муза), «Концепція внутрішньої людини у філософсько-педагогічних поглядах Григорія Сковороди» (Н.І. Дяченко), «Містичний раціоналізм Г.Сковороди як феномен українського барокового гуманізму» (І.А. Козловський), «Світ української духовності у творчості Г.Сковороди» (Л.А. Никифорова) та багато інших.

З особливим зацікавленням учасники конференції слухали доповідь «Григорій Сковорода та його учні» Г.А. Штейна, який не одне десятиріччя вивчає спадщину великого педагога-просвітителя.

Справжнім дивом був виступ учениці 9-А класу ЗОШ № 20 Слов’янська Тетяни Коптеєвої «Г.Сковорода у Святих горах», яка довела, що життєві спокуси не піймали філософа у свої тонкі тенета, що світлої душі не торкнулося зло, засліплене сяйвом її чистоти.

Вистава «Український Сократ Григорій Сковорода», яку підготували учасники Центру культури «Софійність», не залишила байдужим жодного із присутніх. Актори-аматори натхненно й щиро повідали про страдницьке життя великої Людини, яку «світ ловив… та не впіймав».

Виступи учасників конференції довели, що педагогічний заповіт просвітителя й досі актуальний для нашої системи освіти, що не слід ігнорувати класичну вітчизняну педагогічну традицію, одним із видатних фундаторів якої був Г.Сковорода.

Учасники конференції побували у Сковородинівці Золочівського району Харківської області, відвідали Національний музеї Г.С. Сковороди.


В.БОГОМОЛОВА

Учитель української мови та літератури, відмінник освіти України.


 

Ще схожі публікації:

«Не допускайте в серця поразку...»
У Національній спілці письменників нещодавно відбувся Всеукраїнський форум «Захистимо мову — збережемо Україну!»   У підготовці цього заходу взяли також участь Всеукраїнське товариство «Про...
Головна волхвиня України відвідала Слов’янськ
    Уже тривалий час Галина Лозко займається питаннями культури українського народу в дохристиянський період. В Україні немає науковця, який би так детально і найповніше дослідив язичн...
Шлях до рідної мови
Зранку 9 листопада, у День української писемності й мови, в учнів та вчителів Новолуганської ЗОШ був піднесений настрій, в навчальних кабінетах можна було побачити вислови про мову, українські орнамен...
Герой вважає, що народ прозріває
Днями відомий політик і громадський діяч, Герой України Левко Григорович Лук'яненко відзначив своє 85-річчя. Приєднуючись до численних вітань на адресу ювіляра, з приємністю відзначаємо, що, не зважаю...
СПОГАДИ ЖУРНАЛІСТА ВАЛЕРІЯ ШЕПТУХИ ПРО ЗУСТРІЧІ З ЛЕГЕНДАРНИМ ФРОНТОВИКОМ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ
Для Почесного громадянина Покровська, що на Донеччині, Михайла Андрійовича Глобенка нинішній рік двічі знаменний. Днями 75 річчя Перемоги над нацизмом, у досягненні якої є і його заслуга. А восени у ...
Самостійники із Сухого Яру
Розгорнеться незабаром По всій Україні Рух вкраїнського народу! І тоді загинуть Ті прокляті нелюди, Що народ морили, Що життя нам не давали, Правдоньку ганьбили… (витяг з самви...

The Author

Редакція "Донеччини"

Залишити відповідь

Донеччина © 2016 Frontier Theme