Ми пам’ятаємо тебе, Тарасе!

Усний журнал з такою назвою підготували до Шевченківських свят студенти 8-10 класів Маріупольського міського ліцею. Вони прочитали його на відкритому уроці, який проводила керівниця кафедри «Української словесності» Людмила Даниленко. Перегляд короткого фільму про визначні дати у творчості Кобзаря наче переніс молодь із ХХІ століття у жахливі часи кріпацтва. Тому з особливим проникненням сприймались вірші Шевченка у виконанні юних читачок Вероніки Єгорової, Наталі Рябцевої, Лізи Донник, Аніти Сушевої, Анастасії Тимошенко. Туга за щастям і справедливістю, любов до рідної України в супроводі яскравих слайдів крилатим птахом звилась під час виконання Дариною Федоровою думи на слова Тараса Шевченка в обробці Ірини Білик. Багато з висловів Кобзаря давно стали народними приказками, сприймаються як невіддільна частини культури українського народу — їх нагадали слухачам під час наступної сторінки усного журналу.

Директорка ліцею, заслужений вчитель України Тетяна Олександрівна Акульшина подякувала Людмилі Іванівні за добру підготовку до Шевченківських свят. Звернула увагу, що їхній навчальний заклад завжди спрямовує молодь до національного виховання, використовуючи новітні педагогічні методики. Зоя Павлівна Виходцева — методист ліцею гуманітарного циклу — відзначила високий рівень патріотичного виховання молоді у класах Людмили Даниленко й подарувала сувеніри усім читцям творів Кобзаря.

Технологічний ліцей міста не відстає од своїх побратимів по навчанню. До Дня народження Тараса Шевченка вчителька української мови Наталя Григорівна Хараджа провела зустріч її 9 класу з головою Маріупольського Союзу Українок Іриною Молчановою. До цієї зустрічі працівники бібліотеки ім. Л.Україники Л.В.Челюбеєва, К.О. Глянцева, О.Г.Дорохова підготували чудову виставку книжок з письменними та художніми творами Шевченка. Союзянка поділилась із учнями своїми враженнями від прочитання романів Василя Шевчука “Син волі” та Гната Хоткевича “Т.Шевченко”. Ми добре знайомі з постаттю Кобзаря з підручників та довідників, але усе складніше людям, вихованим на комп’ютерних технологіях, уявити обставини життя закріпачених українців початку ХІХ століття. Цьому допомагають літературні твори, зокрема повісті й романи, котрі малюють живого Тараса, розповідають про обставини життя селянського сироти, його неймовірно важкий шлях до оволодіння фахом маляра, згодом — поета. Наприкінці заходу ліцеїсти продемонстрували змістовне знайомство з творчістю Тараса Григоровича під час проведення вікторини.

Школа № 47 — опорна школа 7-го освітнього округу в Іллічівському районі. Вона російськомовна за статутом, але тут багато років працює невтомна патріотка Галина Андріївна Севрук. Колись, 9 років тому, вона зібрала до українського класу маленьких діточок і не змогла віддати їх іншим вчителям — продовжує вести своїх, справді рідних дітей, до сього часу. Молодими гарними українцями у вишиванках та шароварах зустрічають кожне національне свято Дар’я Фоміна, Катерина Язикова, Олександр Столба, Анастасія Неровня та їх однокласники. Їм не важко уявляти себе українцями, оскільки на одній стіні класу розташувалось мальовниче селище із голубим ставком та біленькою хаткою, а інші прикрашені виробами гончарства, вінками, іконами та, звичайно, портретом Тараса Григоровича. До Дня Шевченка вихованці Галини Андріївни підійшли неформально — запросили до себе гостей з 8 класу і в особах прочитали їм кілька творів Кобзаря. Потім показали сучасну виставу “Дивний сон”, де уві сні школярка розмовляє з Україною, а та дивується засиллю у новітній мові чужинських слів, у побуті — чужих страв та виробів, які чудово можна замінити українськими. На глибокі роздуми наводить ця уявна зустріч як учнів, так і дорослих.

Директорка школи № 47 Ніна Іванівна Воробей завжди підтримує в українському спрямуванні своїх учнів та їхніх батьків. Це вона запропонувала ввести до ужитку один день чисто-української мови не лише на уроках, а в усьому різноманітному шкільному житті. Завдяки пораді директора вчителька Анна Миколаївна Онопрієнко створює окрему “Українську світлицю” та решта класів організовує “українські кутки”. “Нічого дивного в тому нема, — пояснює Ніна Іванівна. — Ми живимо в Україні, тому заохочення до українських справ має бути природним для кожного юного мешканця нашої держави”.

Спостерігаючи щиросердне ставлення до українства, громадська організація “Всеукраїнське об`єднання ветеранів” передала для нової “Світлиці” ОШ № 47 набір репродукцій “Гетьмани і полководці України”, котрі, безумовно, її прикрасять.

Будинок вчителя знайомий кожному просвітянину Маріуполя. У ці весняні дні він запросив на святкування Шевченківських днів учнів 65-ї школи. Їм була представлена скорочена версія славетної вистави Тараса Шевченка “Наймичка”. Із великим хвилюванням сучасні діти спостерігали за долею нещасної покритки, яка вимушена була підкинути рідного сина до заможних хуторян, а потім сама йти до них у наймички.

Таке чудове дійство представив на суд глядачів драматичний гурток “Джерела” Маріупольського технологічного ліцею під керівництвом вчительки української мови Олени Володимирівни Кулігіної. За сприяння директора ліцею Павла Анатолійовича Чистякова у закладі вже четвертий рік працюють юні артисти Ольга Карплюк, Олександра Нагабас, Артур Костюков, Діана Бібік, Олександр Шульцев, що набули значної майстерності й радують своїми здобутками не лише студентів рідного ліцею, але й учнів інших шкіл.

Голова Маріупольського Союзу Українок подякувала талановитій молоді та подарувала гуртку “Кобзар” з примітками та поясненнями д-ра Василя Сімовича, виданий у Вінніпезі (Канада).

Дуже приємно, що молодь Маріуполя усе глибше знайомиться з творчістю Великого Тараса Шевченка, осягаючи через його поезії складну історію Української держави.


Я.ПЕТРАШ.

Член ВУТ “Просвіта”.


 

Ще схожі публікації:

Командувач Сухопутних військ нагородив військових на передовій
Генерал-лейтенант Олександр Сирський привітав із прийдешніми святами, Днем Незалежності України і Днем Державного прапора України, військовослужбовців, які виконують завдання в районі Операції об’єдн...
ЗА ПОКЛИКОМ ДУШІ
14 січня цього року відсвяткувала свій ювілей Світлана Федорівна Непочатова – відомий на Слов’янщині музейний працівник, фахівець у галузі живопису й декоративно-ужиткового мистецтва. Світлана наро...
Нова форма гібридної війни: імітація інформаційного опору
Якщо послухати очільників нашої держави, починаючи від президента, який на недавньому зібранні в Укрінформі сказав, що в умовах гібридної війни РФ проти України нам «доводиться боротися за кожен факт,...
Часопис “Донеччина” від 5 грудня 2017 року № 40 (15978)
Про маріупольського пастора Геннадія Мохненка навіть фільм вийшов із символічною назвою – «Майже святий». Українці про це знають? Мало хто. А могли б знати – принаймні ті, хто бажає Україні перемоги у...
Часопис “Донеччина” від 7 червня 2017 року № 21 (15959)
Наш видатний земляк Олекса Тихий віддав життя за наше право спілкуватися рідною мовою. Не треба цього забувати. Треба робити так, щоб володіти й розмовляти українською мовою було престижно! Олекса Тих...
Справедливість під прицілом. Шлях воїна
Зачепила за живе інформація на одному з телеканалів про те як Бабушкінський суд у Дніпрі відпускає на волю підозрюваного в організації замовного вбивства, а ветеран АТО, який допоміг поліції викрити л...

The Author

Редакція "Донеччини"

Залишити відповідь

Донеччина © 2016 Frontier Theme