Улюблене місто крізь призму років і почуттів

Історія про те, як телеграма, направлена Брежнєву, допомогла звичайній шахтарській сім’ї отримати квартиру в донецькій новобудові

 

Для Ігоря Миколайовича і Галини Трохимівни Мусіних Донецьк уже багато років є найулюбленішим і найріднішим містом, з яким пов’язані найкращі роки життя.

Мусіни — типова для Донбасу сім’я пенсіонерів, яких тут багато. Вони — з покоління дітей війни, вихованці одного з дитячих будинків Миколаївської області. Дитячий будинок і звів їх разом, і поріднив. Торік Мусіни відсвяткували золоте весілля. А діти, Світлана і Олександр, на честь такого поважного ювілею подарували їм золоті обручки і широкоформатне «вікно у світ» — телевізор. Тепер ці подарунки щодня нагадують подружжю про знаменну дату.

На пенсії вони вже понад 20 років. Узагалі, сімейний союз у них типовий для Донбасу.

Ігор Миколайович — шахтар, гірничий майстер, понад 25 років пропрацював на донецькій шахті ім. Горького. Своє життя з донбасівським “чорним золотом” — вугіллям, він пов’язав відразу після школи: технікум, чотири роки служби в армії в морфлоті, потім — навчання в Донецькому політехнічному інституті й одночасно — робота на шахті.

Галина Трохимівна — за освітою педагог. Працювала вчителькою молодших класів, вихователькою в дитсадку. Кілька років Галина Трохимівна пропрацювала і в газеті «Радянська Донеччина», коректором.

При цьому до Донецька у Мусіних — ставлення особливе. За рейтингами українських міст вони не стежать. Проте вже кілька десятиліть вважають шахтарську столицю найзручнішим для проживання містом в Україні, сучасним і живописним. Тим самим «містом мільйонів троянд» — символом облаштованості радянської епохи.

Тим більше, що живуть Мусіни зовсім неподалік центру Донецька — за кілька кроків від цирку «Космос» та від центрального міського парку ім. Щербакова, з великим розарієм і європейським шармом, і за сто кроків від шахти ім. Горького, з якою Ігор Миколайович не втратив зв’язок навіть після виходу на пенсію.

Власне, як працівникові шахти наприкінці шістдесятих Ігорю Мусіну і виділили двокімнатну квартиру в новобудові. Хоча для отримання житла йому довелося виявити і свої вольові якості, і наполегливість.

— Квартири в нашому будинку мали отримати кілька десятків шахтарських сімей. А потім раптом з’ясувалося, що є й інші претенденти на це житло — наприклад, представники спортивних організацій. Черга почала зрушуватися. Отримання квартири виявилося під знаком питання. І я вирішив безпосередньо звернутися до Леоніда Брежнєва. Направив йому телеграму. Після цього квартиру дали. В обком викликали, подокоряли, але ордер виписали.

У своїй телеграмі Ігор Миколайович так і вказав: «Москва, Кремль, Генеральному секретареві ЦК КПРС Л.І. Брежнєву». Коли прийшов в обком, помітив, що його телеграма лежить на столі перед керівним працівником обкому. Проте, для належного реагування на звернення «на місцях» і отримання квартири цього виявилося достатньо.

Одним словом, зараз Мусіни відчувають себе в центрі муніципального всесвіту. Біля самого будинку — кілька гіпермаркетів, реконструйований і доглянутий парк. У квартирі — ноутбук і «Скайп», по якому вони регулярно спілкуються з донькою, яка понад 10 років проживає у Бельгії. Вона — лікар і викладач.

А що ще потрібно пенсіонерам для відчуття комфорту? Хоча Ігор Миколайович згадує, що в молодості й рибалив неподалік — кілограмових коропів у міському ставку ловив, і навіть гриби в межі міста збирав.

У той же час, Ігор Миколайович з Галиною Трохимівною в один голос запевняють, що за два останні десятиліття шахтарська столиця покращала.

— Зараз Донецьк — одне з найкрасивіших міст Європи, — переконаний Ігор Миколайович. — Нам є з чим порівнювати. Ми були у Брюсселі, в Парижі. У Брюсселі, наприклад, були в Королівському парку, в якому розташована скульптура Петра I. Вважається, що це одне з найживописніших місць в Європі. Безумовно, там красиво, чисто, затишно. Але в Донецьку парк усе одно кращий.

Примітно, що дончанами Мусіни стали абсолютно випадково.

— Я закінчував технікум у Красному Лучі, що на Луганщині. Це було дуже маленьке, непоказне містечко. А як вибрати, в яке місто поїхати? Розклав на столі карту, ткнув олівцем. Потрапив у Сталіно. Саме так усе і сталося, — розповідає Ігор Миколайович.

Про те, що на початку шістдесятих приїхали в Донецьк, Мусіни не шкодують. Навпаки, вдячні долі. Й життя без Донецька не уявляють.

— Мені Донецьк сподобався відразу. Не знаю, чому так, але навіть Одеса, таке відоме і велике місто, де я бувала не раз, на мене справила менше враження. І хоча перші роки ми жили в орендованому флігелі, й виглядав Донецьк тоді зовсім інакше, і місто це — промислове, але враження він справляв дуже сприятливе, — підкреслює Галина Трохимівна.

Утім, справжнім багатством сім’ї Мусіних є «людський капітал». Потенціалу його цілком вистачило б для кількох звичайних сімей. А вже у звичні стереотипи й уявлення про донецьку шахтарську родину сім’я Мусіних зовсім не вкладається.

Ігор Миколайович понад 30 років пропрацював робкором — у донецьких газетах і шахтній багатотиражці. Ще в молодості він почав писати вірші. Понад 15 років збирав архівні документи, що ілюструють віковий шлях розвитку вугільної промисловості Донецького регіону, а потім передав унікальну колекцію обласній бібліотеці. А останніми роками Ігор Мусін видає свої книги віршів — їх уже видано більше десяти.

— Я не знаю, чому нам так пощастило. Виховувалися в дитбудинку, можна сказати, випадково опинилися в Донецьку. А зараз живемо в такому чудовому місці чудового міста, — ділиться Ігор Миколайович.

— Ні на яке інше місто Донецьк ми ні за що не проміняємо, — додає Галина Трохимівна.


Валентин Хорошун


фото: “Золоте весілля” Мусіних


Ще схожі публікації:

Надихає пісня Слов’янського сокола
Все більше переконуюся, що все у нас починається з пісні. З ранкових пісень птахів... з матусиної колискової... І таланти народжуються з тих пісень, що на протязі дитинства чи юності звучали довкола. ...
Сергіївці — 210
З нагоди 210-ї річниці заснування Сергіївки — одного з найбільших сіл Слов'янського району — в сільському Будинку культури відбулася науково-практична конференція на тему "Історичне минуле Сергіївки" ...
Карикатури – на землі Великоновосілківщини
Крім своєї основної просвітницької діяльності, Меморіальний музей В.І. Немировича-Данченка в селі Нескучному Великоновосілківського району проводить й інші культурно-масові заходи для відвідувачів. Зо...
Мед, та ще й ...ополоником у селищі Дробишеве, що на Лиманщині,
Напередодні Медового Спасу у селищі Дробишеве, що на Лиманщині, за доброю традицією 13 серпня організували свято меду. Сюди привезли свою сонячну продукцію пасічники не тільки Лиманського району, але ...
Шлях до рідної мови
Зранку 9 листопада, у День української писемності й мови, в учнів та вчителів Новолуганської ЗОШ був піднесений настрій, в навчальних кабінетах можна було побачити вислови про мову, українські орнамен...
Перший і єдиний – у Горлівці
Ідея створення музею освіти міста Горлівка виникла багато років тому, неодноразові спроби зібрати матеріал для нього, на жаль, довгий час не були втілені в життя. Нарешті, зібравши ідеї ініціаторів, н...

The Author

Редакція "Донеччини"

Залишити відповідь

Донеччина © 2016 Frontier Theme