Втрачаємо соціальний капітал  

 

Інститут економіки промисловості НАНУ та Навчально-науковий інститут економіки промислового розвитку організували в Донецьку академічні слухання «Вугільна і металургійна промисловість: соціальні проблеми та перспективи», в роботі яких узяли участь науковці, представники влади і провідних вугільних підприємств Донеччини.

 

Місцем проведення слухань Донецьк обраний невипадково, оскільки саме в нашій області кризові явища у вугільній галузі та металургії проявилися найбільш повно і гостро.

– З 1997 по 2012 рік Донецьк отримав 14 вугільних підприємств у закритому або напівзакритому стані. Тільки за рахунок реструктуризації ми втратили понад 40 тисяч робочих місць у місті. І жителі Маріуполя тільки за останні три роки через кризові явища в металургійній промисловості втратили теж 40 тисяч робочих місць, – зазначив Донецький міський голова Олександр Лук’янченко. – Це величезне навантаження на державу. На сьогодні в області тільки три міста самостійно забезпечують виплату пенсій: Донецьк, Вугледар і Красноармійськ. Усі інші міста на дотаціях – важка ситуація. І це у найпотужнішій індустріальній області! В інших регіонах України становище ще серйозніше.

У результаті закриття та реорганізації вугільних і металургійних підприємств усе навантаження з утримання об’єктів соціальної сфери перекладається на місцеві бюджети й органи місцевого самоврядування.

– За 15 останніх років Донецьк прийняв на баланс від підприємств вугільної та металургійної промисловості 2,7 млн. квадратних метрів житла, – пояснив мер. – Ми прийняли на себе 100% об’єктів культурної сфери. Перед нами стоїть ціла низка завдань: створити нові робочі місця, диверсифікувати економіку. Є ще така проблема, як неефективні дії Фонду державного майна ще в ті роки. Зараз не функціонує Донецький електрометалургійний завод. Його чотири рази перепродували. Структури, які стали власниками підприємства, вирішили, що їм не вигідно, щоб він працював. Іноземного інвестора соціальні питання не цікавлять. А в законодавстві немає важелів, щоб впливати на ситуацію.

При цьому вчені попереджають, що шляхом реструктуризації вугільної галузі та металургії можуть піти й підприємства інших галузей промисловості.

– Хочемо ми того чи ні, але така ситуація дуже вірогідна. Деякі підприємства виявляться неефективними, і всі наслідки ляжуть на населення України, – прогнозує директор Інституту демографії й соцдосліджень НАНУ Елла Лібанова. – Ми вже один раз заплатили неймовірно високу соціальну ціну за економічні перетворення. Дуже не хочеться, щоб на цьому етапі відбулося те ж саме. Тим більше, що підприємства базових галузей часто виконують містоутворюючу роль. А закриття шахти або великого металургійного підприємства неминуче призводить до колапсу всього міста.

Невтішний прогноз висловив і директор Інституту економіки та прогнозування НАНУ Валерій Геєць. За його словами, кризові явища останніх років породила саме економічна система.

– Зараз весь світ спостерігає, як втрачається той соціальний капітал, який накопичено в результаті людської праці, – заявив учений. – У результаті складається перспектива, коли величезний ресурс, який повинен працювати на економічний підйом, може виявитися незатребуваним. Згідно досліджень, людський капітал, накопичений у різних європейських країнах, у три, п’ять і вісім разів перевершує той фізичний капітал, на якому працює реальний сектор економіки. Нам потрібно зрозуміти, як не втратити наявний ресурс. Оскільки ті перспективи, які сьогодні складаються у зв’язку з глобалізацією, можуть призвести до втрати промислового капіталу.

Ще одна серйозна проблема вугільної галузі – кадрова. Як розповів народний депутат і почесний президент ПАТ «Шахта «ім. О.Засядька» Юхим Звягільський, за останні 10 років на шахту ім. Засядька з Донецького національного технічного університету на роботу прийшли лише дві особи. За його словами, шахта шукала молодих фахівців і в Дніпропетровську, пропонуючи їм високу зарплату і можливість через три роки роботи отримати квартиру, але ніхто не погодився працювати на шахті.

Не обійшлося на слуханнях і без «гостренького». Юхим Звягільський звинуватив (щоправда, заочно) у пасивності україно-російського мільярдера Віктора Нусенкіса. Звягільський нагадав, що Нусенкіс, який контролює Донецький металургійний завод, уже 10 років обіцяє прибрати з центру міста залізничну гілку, але нічого для цього не робить. Також Звягільський поцікавився, коли завод знесе старі зруйновані будівлі на прилеглій до підприємства території.

У свою чергу, представник ДМЗ заявив, що завод перебуває зараз у стані реконструкції, і перенесення залізниці для нього не є пріоритетним інвестиційним проектом. А старе житло, розташоване біля ДМЗ, йому не належить, хоча з часом питання із цим житлом почне вирішуватися.

Ще схожі публікації:

Минуще все – лиш слово не мине…
Моя прекрасна українська мово, Найкраща пісня в стоголоссі трав. Кохане слово, наше рідне слово, Яке колись Шевченко покохав. О.Яворська, «Молитва»   Краса і міць, глибока мудрі...
Батьки та учні захистили українську школу в суді
Донецький апеляційний адміністративний суд залишив без задоволення апеляційну скаргу міської ради у справі про закриття школи № 111. Свого часу це була одна із перших українських шкіл у шахтарській ст...
Герой вважає, що народ прозріває
Днями відомий політик і громадський діяч, Герой України Левко Григорович Лук'яненко відзначив своє 85-річчя. Приєднуючись до численних вітань на адресу ювіляра, з приємністю відзначаємо, що, не зважаю...
Мед, та ще й ...ополоником у селищі Дробишеве, що на Лиманщині,
Напередодні Медового Спасу у селищі Дробишеве, що на Лиманщині, за доброю традицією 13 серпня організували свято меду. Сюди привезли свою сонячну продукцію пасічники не тільки Лиманського району, але ...
Ще один визволитель відомий
    Напередодні 68-ї річниці визволення України від фашистських окупантів до села Долина Слов'янського району прибула представницька делегація на чолі з головою РДА Петром Бєлоконовим....
Вода — це життя
Напередодні Всесвітнього дня води (22 березня) в Сіверсько-Донецькому басейновому управлінні водних ресурсів відбулися збори, на які, крім учасників БУВР, запросили і членів екологічних гуртків ЗОШ № ...

The Author

Редакція "Донеччини"

Залишити відповідь

Донеччина © 2016 Frontier Theme