Журналісти про культуру мови — культуру нації

Нещодавно в Інституті журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка в рамках Міжнародної науково-практичної конференції з проблем функціонування й розвитку української мови «Мова. Суспільство. Журналістика» за підтримки Держкомтелерадіо та Національної спілки журналістів України відбувся VII Всеукраїнський науково-практичний семінар для працівників загальнонаціональних і регіональних ЗМІ «Культура мови – культура нації».
Як і в попередні роки, співорганізатори заходу – ВБФ «Журналістська ініціатива» й Інститут журналістики – провели семінар у форматі круглого столу.
Засідання, на якому були присутні й студенти, майбутні журналісти, вела президент Фонду Людмила Мех. На відкритті семінару виступили директор Інституту журналістики доктор філологічних наук, професор Володимир Різун і перший заступник голови Держкомтелерадіо України Богдан Червак . Вони звернули увагу на те, що просування в Україні так званої ліберальної ідеї «двомовності» загрожує безпеці держави. Без жодних компромісів потрібно «відтворювати єдиний монолітний мовний простір», зазначив професор В. Різун. «Саме культурною самобутністю ми й цікаві світові», наголосив Б. Червак, зауваживши, зокрема, що «без української мови не може бути української держави» і в нинішній «війні за нашу національну ідентичність» Україна має вийти переможцем.
Про сьогочасну ситуацію в АР Крим і стратегію деокупації півострова поділився думками з учасниками круглого столу експерт Андрій Клименко – головний редактор інтернет-видання «BlackSeaNews (АР Крим, м. Ялта, нині офіс у м. Києві), голова наглядової ради Благодійного фонду «Майдан закордонних справ». Відомий журналіст зазначив, що в Криму російські окупанти проводять безпрецедентну репресивну політику, витиснувши звідти незалежні засоби масової комунікації. Півострів перетворено на інформаційне гетто – територію страху, де під наглядом ФСБ культивується брутальна пропаганда «кисельовського» розливу з відповідною риторикою щодо України і українців: «нацисти, фашисти, бандерівці, карателі» тощо. Кримчан зомбують і залякують, закручуючи гайки в інформаційній сфері набагато сильніше, ніж на території РФ. Більш ефективно протистояти цьому тискові агресора – прямий обов’язок України щодо її громадян, які вимушені жити на тимчасово окупованих територіях. «Доки не повернемо Крим – доти будемо неповноцінною державою», – підсумував Андрій Клименко .
До практичних аспектів культури мовлення привернув увагу працівників преси заслужений журналіст України, лауреат літературних і мистецьких премій письменник Сергій Шевченко. Свій виступ він побудував на прикладах з редагування статей Української Вікіпедії і закликав колег та студентську молодь активніше брати участь у розвиткові цього важливого інформаційного проекту. Підтримали редактора й літератора науковці Інституту журналістики. Кандидат філологічних наук, доцент кафедри мови та стилістики Дмитро Данильчук розкрив тему «Увага: топоніми в журналістському тексті (нотатки філолога)». А кандидат філологічних наук, доцент кафедри соціальних комунікацій Алла Кобинець розповіла про мовні традиції на сторінках газети «Запорізька правда» – на прикладах тематичних добірок.
Родзинкою семінару став сеанс зв’язку он-лайн з поетом і мистецтвознавцем Віктором Єгановим , який живе і працює в Гельсінки (Фінляндія). Співдоповідачем у заявленій Віктором темі була також киянка Наталя Черешинська – заслужений журналіст України, головний редактор журналу «Аграрний тиждень. Україна». Спілкуючись у скайпі з учасниками круглого столу, активіст товариства українців у північній країні Євросоюзу вів мову про особливості збереження рідної мови в іномовному середовищі. Поет ознайомив учасників семінару з діяльністю об’єднання, що спрямована на поширення й популяризацію за кордоном української культури.

Схвально оцінила аудиторія і започатковану партнерами ВБФ «Журналістська ініціатива» Всеукраїнську акцію «Передплати газету для мешканців зони АТО» (доповідач – Ярослава Сошинська , кандидат історичних наук, доцент, виконавчий директор Української бібліотечної асоціації). Зацікавила працівників преси й розповідь, ілюстрована відеоматеріалами, про актуальні питання свободи слова в Туреччині (промовець – Юнус Ердогду ), який працює у київській філії турецької інформаційної агенції «Джихан» і не раз брав участь у доброчинних акціях ВБФ «Журналістська ініціатива» та Всеукраїнського автомобільного клубу журналістів.
У прикінцевій частині круглого столу виступив краєзнавець і активіст громадської організації «Вікімедіа Україна», що сприяє розвитку Вікіпедії, Євген Букет – головний редактор всеукраїнської газети «Культура і життя». Він поділився свіжими враженнями про відвідання столиці Башкортостану Уфи: тамтешні вікіпедисти налагоджують співпрацю з українськими партнерами й запозичують наш досвід розбудови вільної енциклопедії.
Від імені організаторів і учасників Міжнародної науково-практичної конференції «Мова. Суспільство. Журналістика» і традиційного семінару «Культура мови – культура нації» на круглому столі озвучено текст вітання з нагоди 80-річчя громадсько-політичного видання – газети «Донеччина». «Кілька поколінь жителів Донбасу зростали разом з газетою, на шпальтах якої – історія області від 1930-х років до сьогодення, – зазначено у вітанні журналістам, усьому колективу редакції газети та її громадському активу й читачам. – Від часів утвердження незалежності України в 1990-х найбільшим і найвпливовішим україномовним періодичним виданням на сході країни є саме «Донеччина». Ваша газета – патріотична, державницька духом – завжди прагне йти в ногу з часом і визначальними в її редакційній роботі є виховання почуття любові до рідного краю, рідної мови та культури. Про це свідчать популярні тематичні сторінки: історико-краєзнавча – «Рідний край», поетична – «Живі джерела», добірки «Стусове коло» та «Плекаймо рідну мову». Переконливими є і перемоги редакції в конкурсі публікацій про український правозахисний рух та в творчому змаганні «Українська мова – мова єднання». Від 2015 року головний редактор «Донеччини» Ігор Зоц обраний керівником представництва в Донецькій області Всеукраїнського благодійного фонду «Журналістська ініціатива» – засновника всеукраїнського мовного семінару та ще багатьох доброчинних акцій працівників преси.
Запорука успіху газети – Ваші журналістська мудрість, талант, сила духу, гарячі серця й непереборне бажання служити людям чесним, правдивим словом. Хай же й далі обрані газетою демократичні чесноти, об’єктивність і зваженість, жага змінювати життя на краще будуть пріоритетами редакційного колективу й активу дописувачів та передплатників, що звикли звіряти своє життя з українською «Донеччиною»!
Зичимо Вам, шановні колеги, чистого неба й миру на рідній землі, родинного тепла й доброго здоров’я, а неспокою – тільки творчого, тільки професійного!»


За інформацієюпрес-служби ВБФ «Журналістська ініціатива»


 

Ще схожі публікації:

«ЛИШУ Я ТОБІ, СИНУ, СВІЙ БІЛЬ ЗА УКРАЇНУ…»
    Що розповів поет з Луганщини Василь Голобородько журналісту з Донеччини Ігорю Зоцу   КРУТИМИ СХОДИНКАМИ   Зустрічаємося в Ірпені на території Будинку творчості Національної спілки письменників Ук...
Часопис “Донеччина” від 24 листопада 2017 року № 38 (15967)
Ігор Зоц: «У Донецьку втратив одразу дві книгозбірні: одну вдома, що дісталася новим господарям разом з меблями, посудом, побутовою технікою і «зомбоящиком», а другу в розстріляному і згодом захоплено...
СВІТЛА ПАМ'ЯТЬ Прощавайте, Максимовичу…
Непоправна втрата. У Донецьку за місяць до власного 86-го дня народження після важкої хвороби закінчив свій життєвий шлях наш колега, автор довгої низки книг поезії та прози, один із найстаріших літер...
Селище Шевченкове. Велич у камені або Як шануємо Пророка
Найголовнішою пам’яткою Кобзареві на Донеччині для мене тривалий час було погруддя поета біля шахти імені Шевченка в передмісті Красноармійська (нині Покровськ). Ще старшокласниками з села Успенівка, ...
НЕ ВЕБІНАРОМ ЄДИНИМ
  Цими днями Донецька обласна служба зайнятості провела черговий вебінар на тему «Актуальні питання щодо можливості отримання допомоги по частковому безробіттю на період карантину» для представників ...
"Донеччина" від 3 червня 2016 року № 19 (15910)
«Почнемо, браття, пісню невеселу словами призабутої старини про Ігорів згорьований похід…» Підстав для того, аби нагадати моєму співрозмовнику перші рядки славетної літературної пам’ятки Київської...

The Author

Редакція "Донеччини"

Залишити відповідь

Донеччина © 2016 Frontier Theme