Журналісти про культуру мови — культуру нації

Нещодавно в Інституті журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка в рамках Міжнародної науково-практичної конференції з проблем функціонування й розвитку української мови «Мова. Суспільство. Журналістика» за підтримки Держкомтелерадіо та Національної спілки журналістів України відбувся VII Всеукраїнський науково-практичний семінар для працівників загальнонаціональних і регіональних ЗМІ «Культура мови – культура нації».
Як і в попередні роки, співорганізатори заходу – ВБФ «Журналістська ініціатива» й Інститут журналістики – провели семінар у форматі круглого столу.
Засідання, на якому були присутні й студенти, майбутні журналісти, вела президент Фонду Людмила Мех. На відкритті семінару виступили директор Інституту журналістики доктор філологічних наук, професор Володимир Різун і перший заступник голови Держкомтелерадіо України Богдан Червак . Вони звернули увагу на те, що просування в Україні так званої ліберальної ідеї «двомовності» загрожує безпеці держави. Без жодних компромісів потрібно «відтворювати єдиний монолітний мовний простір», зазначив професор В. Різун. «Саме культурною самобутністю ми й цікаві світові», наголосив Б. Червак, зауваживши, зокрема, що «без української мови не може бути української держави» і в нинішній «війні за нашу національну ідентичність» Україна має вийти переможцем.
Про сьогочасну ситуацію в АР Крим і стратегію деокупації півострова поділився думками з учасниками круглого столу експерт Андрій Клименко – головний редактор інтернет-видання «BlackSeaNews (АР Крим, м. Ялта, нині офіс у м. Києві), голова наглядової ради Благодійного фонду «Майдан закордонних справ». Відомий журналіст зазначив, що в Криму російські окупанти проводять безпрецедентну репресивну політику, витиснувши звідти незалежні засоби масової комунікації. Півострів перетворено на інформаційне гетто – територію страху, де під наглядом ФСБ культивується брутальна пропаганда «кисельовського» розливу з відповідною риторикою щодо України і українців: «нацисти, фашисти, бандерівці, карателі» тощо. Кримчан зомбують і залякують, закручуючи гайки в інформаційній сфері набагато сильніше, ніж на території РФ. Більш ефективно протистояти цьому тискові агресора – прямий обов’язок України щодо її громадян, які вимушені жити на тимчасово окупованих територіях. «Доки не повернемо Крим – доти будемо неповноцінною державою», – підсумував Андрій Клименко .
До практичних аспектів культури мовлення привернув увагу працівників преси заслужений журналіст України, лауреат літературних і мистецьких премій письменник Сергій Шевченко. Свій виступ він побудував на прикладах з редагування статей Української Вікіпедії і закликав колег та студентську молодь активніше брати участь у розвиткові цього важливого інформаційного проекту. Підтримали редактора й літератора науковці Інституту журналістики. Кандидат філологічних наук, доцент кафедри мови та стилістики Дмитро Данильчук розкрив тему «Увага: топоніми в журналістському тексті (нотатки філолога)». А кандидат філологічних наук, доцент кафедри соціальних комунікацій Алла Кобинець розповіла про мовні традиції на сторінках газети «Запорізька правда» – на прикладах тематичних добірок.
Родзинкою семінару став сеанс зв’язку он-лайн з поетом і мистецтвознавцем Віктором Єгановим , який живе і працює в Гельсінки (Фінляндія). Співдоповідачем у заявленій Віктором темі була також киянка Наталя Черешинська – заслужений журналіст України, головний редактор журналу «Аграрний тиждень. Україна». Спілкуючись у скайпі з учасниками круглого столу, активіст товариства українців у північній країні Євросоюзу вів мову про особливості збереження рідної мови в іномовному середовищі. Поет ознайомив учасників семінару з діяльністю об’єднання, що спрямована на поширення й популяризацію за кордоном української культури.

Схвально оцінила аудиторія і започатковану партнерами ВБФ «Журналістська ініціатива» Всеукраїнську акцію «Передплати газету для мешканців зони АТО» (доповідач – Ярослава Сошинська , кандидат історичних наук, доцент, виконавчий директор Української бібліотечної асоціації). Зацікавила працівників преси й розповідь, ілюстрована відеоматеріалами, про актуальні питання свободи слова в Туреччині (промовець – Юнус Ердогду ), який працює у київській філії турецької інформаційної агенції «Джихан» і не раз брав участь у доброчинних акціях ВБФ «Журналістська ініціатива» та Всеукраїнського автомобільного клубу журналістів.
У прикінцевій частині круглого столу виступив краєзнавець і активіст громадської організації «Вікімедіа Україна», що сприяє розвитку Вікіпедії, Євген Букет – головний редактор всеукраїнської газети «Культура і життя». Він поділився свіжими враженнями про відвідання столиці Башкортостану Уфи: тамтешні вікіпедисти налагоджують співпрацю з українськими партнерами й запозичують наш досвід розбудови вільної енциклопедії.
Від імені організаторів і учасників Міжнародної науково-практичної конференції «Мова. Суспільство. Журналістика» і традиційного семінару «Культура мови – культура нації» на круглому столі озвучено текст вітання з нагоди 80-річчя громадсько-політичного видання – газети «Донеччина». «Кілька поколінь жителів Донбасу зростали разом з газетою, на шпальтах якої – історія області від 1930-х років до сьогодення, – зазначено у вітанні журналістам, усьому колективу редакції газети та її громадському активу й читачам. – Від часів утвердження незалежності України в 1990-х найбільшим і найвпливовішим україномовним періодичним виданням на сході країни є саме «Донеччина». Ваша газета – патріотична, державницька духом – завжди прагне йти в ногу з часом і визначальними в її редакційній роботі є виховання почуття любові до рідного краю, рідної мови та культури. Про це свідчать популярні тематичні сторінки: історико-краєзнавча – «Рідний край», поетична – «Живі джерела», добірки «Стусове коло» та «Плекаймо рідну мову». Переконливими є і перемоги редакції в конкурсі публікацій про український правозахисний рух та в творчому змаганні «Українська мова – мова єднання». Від 2015 року головний редактор «Донеччини» Ігор Зоц обраний керівником представництва в Донецькій області Всеукраїнського благодійного фонду «Журналістська ініціатива» – засновника всеукраїнського мовного семінару та ще багатьох доброчинних акцій працівників преси.
Запорука успіху газети – Ваші журналістська мудрість, талант, сила духу, гарячі серця й непереборне бажання служити людям чесним, правдивим словом. Хай же й далі обрані газетою демократичні чесноти, об’єктивність і зваженість, жага змінювати життя на краще будуть пріоритетами редакційного колективу й активу дописувачів та передплатників, що звикли звіряти своє життя з українською «Донеччиною»!
Зичимо Вам, шановні колеги, чистого неба й миру на рідній землі, родинного тепла й доброго здоров’я, а неспокою – тільки творчого, тільки професійного!»


За інформацієюпрес-служби ВБФ «Журналістська ініціатива»


 

Ще схожі публікації:

«З болем вириваю з серця Україну», Іван Ольховський, Донецьк 2000р.
Серед нотаток із літ минулих, які моя дружина дивом вивезла з окупованого ворогом Донецька – поетичні рядки Івана Ольховського. Минулого століття мабуть лиха доля занесла цього чоловіка з рідної йому ...
Ордаш Дадашов: палке серце і щедра душа...
Доля випадково звела мене із цією людиною. Він, уродженець Північного гірського Кавказу, виявився більшим патріотом Донеччини, шанувальником його історії, ніж деякі записні «краєзнавці»...   ...
ОТАМАН КРАЄЗНАВЦІВ І ПРОСВІТЯНИН
  Валерій Іванович Романько – відомий в Донеччині та й в Україні краєзнавець, педагог і письменник, а ще мій земляк з Покровського (Красноармійського) району і колишній вчитель у середній школі села ...
Часопис “Донеччина” від 7 вересня 2018 року № 10 (15990)
Ярослав Гомза із Очеретиного Ясинуватського району – з когорти незламних, про таких як він не те, що книжки писати – фільми треба знімати: героїко-пригодницькі. Уродженець Львівщини, підлітком був вив...
Про петренківську «Найду» на екрані і поза ним
Наша газета вже розповідала про постановку у Слов’янській ЗОШ № 13 драматичної думи М. Петренка «Найда», років п’ять тому віднайденої у відділі рукописів Російської державної бібліотеки слов’янкою В. ...
Задля безпеки арсеналів
На Одещині, Кіровоградщині і Хмельниччині тренувалися охорона та пожежно-рятувальні підрозділи арсеналів, баз зберігання зброї й боєприпасів. За легендою тренувань, диверсійна група ворога атакує ск...

The Author

Редакція "Донеччини"

Залишити відповідь

Донеччина © 2016 Frontier Theme