«Орловський фаворит» – візитна картка Рубців

dsc_0373Сільгосппідприємство «Дружба» – найбільше на Лиманщині. В цьому році у ньому добилися найвищих врожаїв ранніх зернових по району – по 51 центнеру на круг озимої пшениці.

І це не випадково, бо очолює господарство досвідчений керівник Ігор Борисович Кряжев – Заслужений працівник сільського господарства України.

Саме дякуючи тісній співпраці з науковцями Харківського інституту рослинництва ім. Юр’єва, впровадженню новітніх технологій і мають рясні врожаї зернових.Майже щороку на полях «Дружби» сіють елітні сорти пшениць, соняшника, кукурудзи.

А у цьому році Ігор Борисович впровадив ще одну новацію – в господарстві почала функціонувати конеферма «Орловський фаворит». Менше ніж за рік капітально відремонтували два колишні напівзруйновані тваринницькі приміщення. Сьогодні це добротні конюшні. У них – ідеальна чистота, затишок і прохолода. Кожен кінь чи кобила мають комфортні цегляні «квартири» – в яких і тримають цих розумних тварин. На дверях, у красивих рамках, родослівна коня і його портрет. Поруч – персональні сучасні добротні качалки, в які запрягають коней.

А на кількох гектарах (раніше ця територія була пустирем і несанкціонованим звалищем), які знаходяться біля ферми у загонах (спеціалісти їх називають «левадами») вигулюють і тренують баских коней. Ферма «Орловський фаворит» розташована на в’їзді до села Рубці. І сьогодні уже стала його своєрідною візиткою.

Розповісти про неспокійне господарство і показати його красенів-жителів із задоволенням погодився Михайло Петрович Мірошниченко, який керує фермою.

В коней він закоханий з дитинства. У дванадцять років уже гасав верхи на коні без сідла, міцно тримаючи жеребця за вуздечки. Він може із задоволенням розповідати годинами про породи коней, їх звичаї, участь у Олімпіадах, спортивних змаганнях.

Ми підходимо до однієї з левад – по ній величаво походжає, часто зриваючись у скік, красень жеребець.

– Це Проблеск, – говорить Михайло Петрович. – Чистої української верхової породи. Гармонійна будова тіла, високо поставлена шия, глибокі і широкі груди, міцні кінцівки. Висота у загривку – під 170 сантиметрів.

Дещо про породу. Українська верхова – є якісною і слухняною, легко тренується і є придатною до усіх видів спорту. Додам – у 1968 році саме ця порода коней з України на Олімпійських Іграх в Мехіко забрала золото. Це зробив Іван Кізімов на темно-гнідому Іхорі.

В Україні сьогодні нараховується всього до півтори тисячі коней породи української верхової. Двоє з них є у нас, в «Дружбі».

Орловський рисак Чембулат – гордість не тільки Донеччини, але і всієї України. У 2014 році на Київському іподромі він став переможцем Всеукраїнських змагань на приз Барса. Йому тільки шість років. У нього прекрасна перспектива: Чембулата готують і постійно тренують до нових спортивних змагань.

Жеребець Банкет також знаменитість. Він – син абсолютного рекордсмена орловської породи Ковбоя, який встановив рекорд СНГ на біговій доріжці. Один круг, а це 1,6 км, пройшов за 1 хвилину 52 секунди.

Банкет – багаторазовий переможець традиційних призів. Йому 14 років. Бере участь у заїздах в Рубцях, на ньому катаються. Але основне його призначення – продовження роду орловських рисаків уже на Лиманщині. Він – племінний жеребець.

Далі в левадах красується рисак Ізотоп, Пахар й інші. Ізотоп – чемпіон орловської породи, переможець традиційних призів України. Зазначу, у кожній леваді знаходиться тільки один жеребець. Якщо буде два – то буде страшна бійка, бо кожен хоче стати господарем цієї території. І тільки він.

А через трасу, неподалік ферми, ще одна велика левада. У ній мирно живуть і вигулюють кілька пар високопородних кобил. Живуть у мирі й злагоді, не те що бунтарі-жеребці.

За 18 кіньми доглядають досвідчені спеціалісти і фахівці своєї справи. Годують рисаків і кобил суворо по графіку й тричі на день. У раціоні основні корми – овес, ячмінь. Дають ще моркву, гарбузи, кабачки, яблука

Щомісяця з Києва на спецавтомобілі з лабораторією приїжджають ветеринари, які оглядають дорогоцінних «пацієнтів». Здійснюють аналіз крові, проводять узі й інші необхідні й вкрай важливі обстеження.

Є на території ферми красива і зі смаком зведена оригінальна голуб’ятня. У ній живуть до 50 пар птахів породи – миколаївська серпаста. Їхніми польотами у небі, поведінкою у голуб’ятні можна милуватися годинами.

– А це що за оригінали? – запитую у Михайла Петровича, коли ми підійшли ще до одного із загонів.

– Молоденькі віслюки! Вгодовані, випещені. Нещодавно придбали. Спеціально для дітвори. Щоб на них каталися і верхом і на красивому візку.

А ще  для малечі тут звели чудовий дитячий майданчик. Проводити дозвілля на ньому полюбляють маленькі екскурсанти разом з батьками.

А Михайло Петрович все говорить і говорить про свою стихію, про коней. Думаю і читачу буде цікаво знати, що найвищий кінь у світі – Мамонт. Висота англійського важковоза – 2 метри 19 сантиметрів. Рекорд встановлено у 1849 році. До сьогоднішнього дня не побитий.

Найменша ж конячка у світі – поні Фалабелла. Зріст 35,5 сантиметра. Вага – 9 кг.

А найвищий стрибок у світі здійснили на змаганнях у Чілі в 1949 році. Кінь здолав бар’єр на висоті 2 метри 47 сантиметрів. Досі не побитий.

Справжню красу і велич елітних й породистих орловських рисаків та українських верхових коней не описати. Їх треба побачити.

Нині на фермі серйозно займаються племінною справою. У цій сфері працюють спеціалісти з Києва. І вповні реально, що невдовзі у Рубцях почне діяти конезавод по вирощуванню чистопородних орловських рисаків. А на них завжди був і є великий попит у нашій країні.

Директор господарства «Дружба» І.Б. Кряжев з цього приводу говорить так.

– Ми завжди раді зустріти вас, у будь яку пору року, шановні жителі Лиманщини, Донеччини на фермі. Нам є що показати і про що розказати. Покатаєтеся на конях – верхи, у кареті чи у качалці. Дітвора – на осликах чи конях. Полюбуєтесь голубами. Побажаєте – будете брати уроки верхової їзди у досвідчених жокеїв. У нас для цього є всі умови. Приїжджайте! Краще раз побачити, ніж сто разів почути. Телефонуйте завчасно – 099-01-83-594.

Днями стало відомо про новий успіх наших героїв. На змаганнях у місті Лозова, де зібралися представники багатьох конезаводів України Рубцівський «Орловський фаворит» впевнено посів перше і друге місця. За це жокеї Михайло Мірошниченко та Олександр Бондаренко отримали нагороди від організаторів.


Микола Пасічник, член НСЖУ.

с. Рубці Лиманського району


 

Ще схожі публікації:

Якщо знімати пільги, то з усіх
У дописі "Закликаю відмовитися від пільг!" ("Донеччина" від 22 лютого ц.р.) авторка не вказала свого імені та прізвища, бо "боїться, що її вб'ють". Вона підкреслює, що в 2011 році Україна вилучила 48 ...
“СВОЮ УКРАЇНУ ЛЮБІТЬ...”
Це найсвятіший заповіт Тараса Шевченка — щоб ми любили Україну. Саме з любові до рідної землі, до творчості славетного Кобзаря, з прагнення власної нестандартної і суспільнокорисної творчості народивс...
До історії будівництва каналу Сіверський Донець–Донбас
Донбас – край вугілля та енергії, металу та машин, край працьовитих людей, один з найбільш економічно розвинутих регіонів України. Бурхливий розвиток індустріалізації Донбасу, що відбувся наприкінці ...
Бути чи не бути в краю донецькому пеліканам?
Єдине в країні стабільне гніздування рідкісного, занесеного до Міжнародної Червоної книги, кучерявого пелікана знаходиться саме на Донеччині — екологічно перевантаженому  індустріальному регіоні. Почи...
Праправнук Михайла Петренка Олександр Петренко прокоментував статтю на сайті «Донеччини».
Праправнук Михайла Петренка Олександр Петренко прокоментував статтю «Про петренківську «Найду» на екрані і поза ним» на сайті «Донеччини». «Кожна стаття має своїх читачів. І цю статтю хтось прочита...
Пізнаємо Україну разом!
На цій землі витає непереможний український дух та самобутній патріотизм У березні я отримала надзвичайну можливість відвідати один з найбільших культурних, духовних та туристичних осередків Україн...

The Author

Редакція "Донеччини"

Залишити відповідь

Донеччина © 2016 Frontier Theme