«Орловський фаворит» – візитна картка Рубців

dsc_0373Сільгосппідприємство «Дружба» – найбільше на Лиманщині. В цьому році у ньому добилися найвищих врожаїв ранніх зернових по району – по 51 центнеру на круг озимої пшениці.

І це не випадково, бо очолює господарство досвідчений керівник Ігор Борисович Кряжев – Заслужений працівник сільського господарства України.

Саме дякуючи тісній співпраці з науковцями Харківського інституту рослинництва ім. Юр’єва, впровадженню новітніх технологій і мають рясні врожаї зернових.Майже щороку на полях «Дружби» сіють елітні сорти пшениць, соняшника, кукурудзи.

А у цьому році Ігор Борисович впровадив ще одну новацію – в господарстві почала функціонувати конеферма «Орловський фаворит». Менше ніж за рік капітально відремонтували два колишні напівзруйновані тваринницькі приміщення. Сьогодні це добротні конюшні. У них – ідеальна чистота, затишок і прохолода. Кожен кінь чи кобила мають комфортні цегляні «квартири» – в яких і тримають цих розумних тварин. На дверях, у красивих рамках, родослівна коня і його портрет. Поруч – персональні сучасні добротні качалки, в які запрягають коней.

А на кількох гектарах (раніше ця територія була пустирем і несанкціонованим звалищем), які знаходяться біля ферми у загонах (спеціалісти їх називають «левадами») вигулюють і тренують баских коней. Ферма «Орловський фаворит» розташована на в’їзді до села Рубці. І сьогодні уже стала його своєрідною візиткою.

Розповісти про неспокійне господарство і показати його красенів-жителів із задоволенням погодився Михайло Петрович Мірошниченко, який керує фермою.

В коней він закоханий з дитинства. У дванадцять років уже гасав верхи на коні без сідла, міцно тримаючи жеребця за вуздечки. Він може із задоволенням розповідати годинами про породи коней, їх звичаї, участь у Олімпіадах, спортивних змаганнях.

Ми підходимо до однієї з левад – по ній величаво походжає, часто зриваючись у скік, красень жеребець.

– Це Проблеск, – говорить Михайло Петрович. – Чистої української верхової породи. Гармонійна будова тіла, високо поставлена шия, глибокі і широкі груди, міцні кінцівки. Висота у загривку – під 170 сантиметрів.

Дещо про породу. Українська верхова – є якісною і слухняною, легко тренується і є придатною до усіх видів спорту. Додам – у 1968 році саме ця порода коней з України на Олімпійських Іграх в Мехіко забрала золото. Це зробив Іван Кізімов на темно-гнідому Іхорі.

В Україні сьогодні нараховується всього до півтори тисячі коней породи української верхової. Двоє з них є у нас, в «Дружбі».

Орловський рисак Чембулат – гордість не тільки Донеччини, але і всієї України. У 2014 році на Київському іподромі він став переможцем Всеукраїнських змагань на приз Барса. Йому тільки шість років. У нього прекрасна перспектива: Чембулата готують і постійно тренують до нових спортивних змагань.

Жеребець Банкет також знаменитість. Він – син абсолютного рекордсмена орловської породи Ковбоя, який встановив рекорд СНГ на біговій доріжці. Один круг, а це 1,6 км, пройшов за 1 хвилину 52 секунди.

Банкет – багаторазовий переможець традиційних призів. Йому 14 років. Бере участь у заїздах в Рубцях, на ньому катаються. Але основне його призначення – продовження роду орловських рисаків уже на Лиманщині. Він – племінний жеребець.

Далі в левадах красується рисак Ізотоп, Пахар й інші. Ізотоп – чемпіон орловської породи, переможець традиційних призів України. Зазначу, у кожній леваді знаходиться тільки один жеребець. Якщо буде два – то буде страшна бійка, бо кожен хоче стати господарем цієї території. І тільки він.

А через трасу, неподалік ферми, ще одна велика левада. У ній мирно живуть і вигулюють кілька пар високопородних кобил. Живуть у мирі й злагоді, не те що бунтарі-жеребці.

За 18 кіньми доглядають досвідчені спеціалісти і фахівці своєї справи. Годують рисаків і кобил суворо по графіку й тричі на день. У раціоні основні корми – овес, ячмінь. Дають ще моркву, гарбузи, кабачки, яблука

Щомісяця з Києва на спецавтомобілі з лабораторією приїжджають ветеринари, які оглядають дорогоцінних «пацієнтів». Здійснюють аналіз крові, проводять узі й інші необхідні й вкрай важливі обстеження.

Є на території ферми красива і зі смаком зведена оригінальна голуб’ятня. У ній живуть до 50 пар птахів породи – миколаївська серпаста. Їхніми польотами у небі, поведінкою у голуб’ятні можна милуватися годинами.

– А це що за оригінали? – запитую у Михайла Петровича, коли ми підійшли ще до одного із загонів.

– Молоденькі віслюки! Вгодовані, випещені. Нещодавно придбали. Спеціально для дітвори. Щоб на них каталися і верхом і на красивому візку.

А ще  для малечі тут звели чудовий дитячий майданчик. Проводити дозвілля на ньому полюбляють маленькі екскурсанти разом з батьками.

А Михайло Петрович все говорить і говорить про свою стихію, про коней. Думаю і читачу буде цікаво знати, що найвищий кінь у світі – Мамонт. Висота англійського важковоза – 2 метри 19 сантиметрів. Рекорд встановлено у 1849 році. До сьогоднішнього дня не побитий.

Найменша ж конячка у світі – поні Фалабелла. Зріст 35,5 сантиметра. Вага – 9 кг.

А найвищий стрибок у світі здійснили на змаганнях у Чілі в 1949 році. Кінь здолав бар’єр на висоті 2 метри 47 сантиметрів. Досі не побитий.

Справжню красу і велич елітних й породистих орловських рисаків та українських верхових коней не описати. Їх треба побачити.

Нині на фермі серйозно займаються племінною справою. У цій сфері працюють спеціалісти з Києва. І вповні реально, що невдовзі у Рубцях почне діяти конезавод по вирощуванню чистопородних орловських рисаків. А на них завжди був і є великий попит у нашій країні.

Директор господарства «Дружба» І.Б. Кряжев з цього приводу говорить так.

– Ми завжди раді зустріти вас, у будь яку пору року, шановні жителі Лиманщини, Донеччини на фермі. Нам є що показати і про що розказати. Покатаєтеся на конях – верхи, у кареті чи у качалці. Дітвора – на осликах чи конях. Полюбуєтесь голубами. Побажаєте – будете брати уроки верхової їзди у досвідчених жокеїв. У нас для цього є всі умови. Приїжджайте! Краще раз побачити, ніж сто разів почути. Телефонуйте завчасно – 099-01-83-594.

Днями стало відомо про новий успіх наших героїв. На змаганнях у місті Лозова, де зібралися представники багатьох конезаводів України Рубцівський «Орловський фаворит» впевнено посів перше і друге місця. За це жокеї Михайло Мірошниченко та Олександр Бондаренко отримали нагороди від організаторів.


Микола Пасічник, член НСЖУ.

с. Рубці Лиманського району


 

Ще схожі публікації:

Пораненому під Авдіївкою бійцю необхідні кошти на реабілітацію
  Боєць Вадим Ушаков був поранений на передовій 12 квітня 2016 року під Авдіївкою. У серпні Вадим одружився на своїй нареченій Олені, проте бійцю все ще необхідна реабілітація, – пише на Fa...
Продовольча деукраїнізація
На тимчасово окупованій території Донеччини влада намагається відучити місцевих людей від споживання української продукції Нещодавно лідер самопроголошеної «ДНР» Олександр Захарченко, не приховуючи...
Місця треба знати?
Ранок вихідного дня в мешканця шахтарського містечка розпочався звично — почав збиратися на базар. — Візьми картоплі, капусти, квасолі, цибулі, вівсяної крупи, олії, борошна, два десятка яєць, — по...
Часопис “Донеччина” від 15 вересня 2017 року № 33 (15962)
Нашим державним мужам поки що бракує політичної волі. Тому й досі важко працівникам військкоматів вручати повістки, – бажаючих воювати на Сході все менше й менше. Здавалося б, козацькі нащадки повинні...
ОСТАП ВИШНЯ І ДОНБАС
Остап Вишня (Павло Михайлович Губенко) відомий як патріарх українського гумору, майстер великої кількості дотепних гуморесок, якими зачитувалися декілька поколінь читачів. Народився він 13 листопада ...
Десята Муза творчості
– Евтерпа! Калліопа! Мельпомена! Талія! Терпсіхора! Ерато! Полігімнія! Кліо! Уранія!.. Глухі хіба? Де ви там?.. Ні – це не перекличка наявних представниць кращої половини людства у чиємусь приватно...

The Author

Редакція "Донеччини"

Залишити відповідь

Донеччина © 2016 Frontier Theme