Підвищення пенсій: кому й на скільки  

 

Серед найбільш обговорюваних тем сьогодення в Україні є пенсійне забезпечення, нововведення в пенсійне законодавство та все, що з цим пов’язане. Відповіді на актуальні питання в студії Медіа-центру шукали разом з начальником головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області Наталією РАД.

 

– Вже зроблений перерахунок пенсій у рамках пенсійної реформи. Розкажіть, будь ласка, яка загальна картина по Донецькій області, скільки людей отримали перераховані пенсії, на яку суму відбулося збільшення?

 

– По-перше, хочу зазначити, що перерахунок зроблений повністю і в найкоротші терміни. Результати були прогнозованими. Адже механізм перерахунку широко анонсувався і всі основні положення нового закону були представлені по всіх засобах масової інформації.

Цей перерахунок можна віднести до категорії складних та комплексних. Для його проведення були задіяні декілька компонентів, які впливають на розмір пенсії. По-перше, це осучаснення заробітної плати. Замість показника, що використовувався до жовтневого перерахунку – а це була середня заробітна плата по Україні за 2008 рік 1197.91 грн. під час означеного перерахунку пенсій було застосовано показник середньої заробітної плати за 2014, 2015, 2016 роки, що складає 3764,4 грн.

По-друге, змінений в бік зростання прожитковий мінімум. При чому, це відбулось на два місця раніше, ніж це було передбачене Законом України «Про державний бюджет на 2017 рік». Окрім цього хочу додати, що показник прожиткового мінімуму збільшено на 70 грн більше, ніж планувалося спочатку. Поряд з цим, слід мати на увазі зміну величини оцінки страхового стажу. Замість 1,35 вартість року страхового стажу при перерахунку становило показник 1.

 

– На яку суму зросли пенсії в Донецькій області?

Загалом у Донецькій області обліковується 1,2 млн пенсіонерів. Близько 800 тис. пенсійних виплат зросли. Менше ніж на 200 гривень зросли пенсії у 278 тис. пенсіонерів. Але є такі категорії пенсіонерів, розмір пенсії яких набув значного зростання.  На суму від 3 до 5 тис. грн. виросла пенсія у 48 тис. пенсіонерів, понад 5 тис. – у 33 тис. пенсіонерів.

У першу чергу значне зростання отримали ті пенсіонери, які мають дуже великий страховий стаж і великий розмір заробітної плати за час своєї роботи. В основному таке підвищення торкнулось шахтарів та металургів.

Пояснити таке зростання можна, зокрема віднесенням цих пенсіонерів до списку № 1, адже законодавством передбачене подвоєння страхового стажу за роботу в шкідливих умовах праці і тому практично всі вони мають максимально передбачений законом страховий стаж.

  • Є такі категорії пенсіонерів, що отримують пенсії в розмірі 949 грн. Що це за пенсії, і на які зміни отримувачам варто очікувати?

– Переважна кількість отримувачів таких пенсій – це ті пенсіонери, що не мають достатнього передбаченого законодавством страхового стажу. Однак тепер сума пенсії означеній категорії пенсіонерів підвищується до 1373 грн.

  • А чи всі пенсіонери отримають підвищення пенсії в цьому місяці?

Підвищення пенсії в жовтні буде виплачено додатковими відомостями до кінця місяця. Ті пенсіонери, доплати по перерахунку пенсії яких зросли на суму, меншу за 140 грн. отримають її в наступному місяці.

 

– Багато питань у людей виникає щодо підвищення мінімального страхового стажу до 35 років. Що ви можете порадити людям, які не мають в своєму активі такого стажу?

 

– Це питання більш глибоке ніж здається. Адже увага людей при обговоренні пенсійної реформи чомусь зосереджена на мінімальному показникові для призначення пенсії. Як на мій погляд, увага має фокусуватись не на мінімальному розмірі страхового стажу, а на визначеному законом нормативному стажі, який до жовтневих змін для жінок становив 30 років, а для чоловіків – 35 років. Саме ця передбачена законом норма закріплює конституційні гарантії пенсіонеру щодо отримання пенсії в розмірі прожиткового мінімуму. Взагалі, якщо людина буде орієнтуватися на мінімальний показник страхового стажу, то вона може не отримати мінімального розміру пенсії. Отже кожній людині я пораджу бути уважними до власних показників, від яких залежить розмір пенсії, а це страховий стаж і заробітна плата, і дбати, щоб вони були за розміром максимально можливими.

 

– З 1 січня 2018 коефіцієнт страхового стажу зменшиться з 1,35 до 1. Чи передбачена компенсація щодо цього показника?

 

– Механізм компенсації цього показника безпосередньо нормою закону не передбачений. Але опосередковано через законодавчі норми передбачений компенсаторний механізм,  який впливає на підвищення пенсії. Це, як я вже сказала і заробітна плата, і страховий стаж, і решта норм, що залишилися від діючого законодавства та особливостей нової реформи.

 

 – Для наближення розміру пенсій до реалій життя діючим законодавством передбачені два механізми  – це індексація пенсії та її осучаснення. Що чекати після проведення перерахунків у жовтні і чи будуть вони регулярними?

 

– Нормами закону вже закріплене на майбутнє положення, що перерахунки пенсії будуть регулярними.

Але тут є маленька особливість: вони будуть прив’язані до зростання заробітної платні

та індексу споживчих цін –  розмір пенсії буде підвищуватися на 50%. Але для того, щоб ці 50% при зростанні були вагомими, треба щоб економіка давала змогу отримувати такі показники, які зроблять підвищення пенсій достатніми для забезпечення потреб пенсіонера.

 

– Не секрет, що  через тіньову зайнятість багато людей не сплачують страхові внески. Що саме для таких громадян змінить пенсійна реформа?

 

– Законом про пенсійне реформування посилені вимоги до тих категорій застрахованих осіб, які не повністю чи взагалі  не декларують свій заробіток та страховий стаж. Якщо попередніми правовими нормами було передбачене додаткове  придбання страхового стажу в необмеженому розмірі, то з реформою мова йде про звуження періоду та підвищення вартості, за яку можна купити страховий стаж.

Це дуже вагомі причини, щоб завчасно замислитися, чи варто отримувати зарплатню «в конверті», не декларувати її, а потім витрачати зайві кошти для отримання того, що мало своєчасно задекларовано та посісти в облікові відомості.
Хочу зауважити, що нам є над чим працювати в цьому напрямку. Адже в Донецькій області 2,9 тис. роботодавців нараховують зарплату на рівні мінімальної для близько 16 тис. працюючих. До того ж, 1,8 тис. керівників підприємств самі собі нараховують і виплачують заробітну плату на тому ж мінімальному рівні. Це змушує зробити висновок,  що означені норми закону є логічними та правильними. Адже коли людина сягне пенсійного віку, для неї краще уникати несподіванок. Отже про забезпечення і страхового стажу і прийнятного або реального показника заробітної плати (або доходу) варто краще подбати заздалегідь.

 

– Нагадайте, який на сьогодні розмір мінімального страхового внеску і яка вартість стажу, якщо його купувати додатково?

 

Розмір мінімального страхового внеску сьогодні становить 704 грн. Розрахунок мінімального страхового внеску дуже простий, його може зробити будь – яка людина.  Це добуток між двома співмножниками: мінімальною заробітною платою ( зараз  3200 грн) та тарифом відрахування ЄСВ – 22%. Приведу яскравий приклад: якщо підприємець сплачує мінімальний внесок 704 грн протягом мінімального страхового стажу, то виходячи на пенсію він претендує на 1452 грн. Дисбаланс можна спостерігати вже на одній окремій людині. З таких співвідношень, зокрема і складаються наявні сьогодні проблеми збалансованості бюджету Пенсійного Фонду. Новими нормами закону передбачено, що можна купити  лише 24 місяці страхового стажу. При придбанні страхового стажу до 12 місяців застосовується коефіцієнт 2, від 12 до 24 місяців – коефіцієнт 1,5.

 

– Чого чекати пенсіонерам з числа переселенців? Які перспективи спрощення їм пенсійних виплат?

 

– Норми пенсійного законодавства не розділяють, чи людина переселенець, чи звичайний пенсіонер. Пенсія нараховується та виплачується однаково. Головна вимога законодавства для переселенців – це декларування місця проживання та в певні терміни ідентифікувати себе в установах банку на підконтрольній український владі території.

Перерахунок пенсії зроблений всім внутрішньо переміщеним  пенсіонерам по пенсійним справам, виплата яких переведена та активована на підконтрольній території. Виплата доплат здійснена в загальному порядку. Якщо за передбаченими законодавством обставинами пенсія була припинена, то всі з урахуванням доплат виплати будуть отримані після відновлення її виплати.

 

Після перерахунку пенсій люди потягнулися до управлінь Пенсійного фонду України. Збільшилися черги, бо пенсіонери хочуть безпосередньо від фахівця дізнатися, чи правильно йому зробили перерахунок. Чи є новації в роботі управління ПФУ, які спрямовані на спрощення отримання інформації?

 

– Черги справді зросли, незважаючи на постійні роз’яснювання, що перерахунок був автоматичним і зроблений за наявними в пенсійних справах документами. Наразі органи Пенсійного фонду готують інформаційні повідомлення, щоб кожний пенсіонер побачив свій розрахунок і  яким чином був зроблений перерахунок. Повідомлення будуть найближчим часом вручені кожному пенсіонеру. Ті громадяни, які зареєстровані на веб-потралі Пенсійного фонду України, можуть не чекаючи повідомлень зайти в кабінет і переглянути перерахунок. В територіальних громадах, де запроваджені інтерактивні робочі місця, вже наявна можливість засобами скайп-звязку звернутись до фахівців управління без особистого відвідування, тобто дистанційно.


 

Записала Ольга НІКУЛІНА


 

Ще схожі публікації:

Василь Стус підвівся й закликав: «Хто проти арештів невинних людей, встаньте!»
 6 січня видатному поетові, публіцисту, політичному в’язню, Герою України виповнилось би 79 років Зберігаю газету «Соціалістичний Донбас» від 5 травня 1961 року. На другій сторінці було надруковано...
ПІДГОТОВКА ДО НАВЧАНЬ
  26 артилерійська бригада ім. генерал-хорунжого Романа Дашкевича. Сухопутних військ Збройних Сил України проходить підготовку на полігоні Міжвидового центру підготовки ракетних військ і артилерії. Г...
Часопис “Донеччина” від 12 травня 2017 року № 17 (15955)
У Покровську в квітні 2017-го організовані мітингарі під міськрадою стояли з плаката- ми «Требушкін – мер від Бога», «Руки геть від Требушкіна!», а мені згадалося, як у Донецьку у 2002-му році місцеви...
ДЕРЖАВНА МОВА В ІНФОРМАЦІЙНО-МЕДІЙНОМУ ПРОСТОРІ: ЗАГРОЗИ Й ВИКЛИКИ
Попередні міркування. Державна мова в сучасному інформаційно-медійному просторі є ознакою її функційного навантаження, об’єднавчої спромоги. Пропонований ряд її значущості можна продовжувати, оскі...
Газета “Донеччина” від 19 вересня 2014 р. № 30 (15866)
Єдина структурована громадська організація на теренах Луганщини, яка вчинила затятий опір тим, хто постукав у наше віконце війною, це Луганське обласне об’єднання “Просвіти”. Ми чинили опір давно, але...
Українська «ДОНБАСІЯ»
Чому в назві і далі в тексті вживається «Донбасія»? Бо є мала планета Донбас і до її офіційного найменування доклалися першовідкривач астрофізик з Криму Микола Черних і письменник з Донецька Іван Кост...

The Author

Редакція "Донеччини"

Залишити відповідь

Донеччина © 2016 Frontier Theme