Що спільного у розвитку громад Донеччини та Львівщини?


12 жовтня на базі Краматорського АКМЦ відбувся онлайн відеоміст Львів-Краматорськ: «Адміністративна реформа в Україні та аналіз досвіду діяльності новостворених об’єднаних територіальних громад Львівщини та Донеччини», ініційований ГО «Центр експертних досліджень «Тема» (Львів). Про це повідомляє Донецький прес-клуб, який є співорганізатором заходу на Донеччині.
В обговоренні взяли участь начальниця управління впровадження реформ місцевого самоврядування Донецької облдержадміністрації Наталія Чукова, керівник Донецького регіонального офісу Програми «U-LEAD з Європою» Максим Ткач, голова Андріївської ОТГ Микола Діхтенко. Львівщину представляли т.в.о. директора департаменту економічної політики Львівської ОДА Степан Куйбіда, експерт з регіонального розвитку Львівського Центру розвитку місцевого самоврядування Зеновій Сірик, виконавчий директор Львівського регіонального відділення Асоціації міст України Василь Абаімов.
На початку зустрічі Василь Абаімов нагадав, що з 2011 року Львівський та Донецький регіони мають співпрацю напряму. «Ми (Асоціація міст України – ред.) – організатори акції «Схід та Захід разом», наше місто Пустомити Львівської області та місто Курахове Донецької мають побратимські стосунки, підписані угоди. І для нас є дуже близькими ваші проблеми».
Керівник Донецького регіонального офісу Програми «U-LEAD з Європою» Максим Ткач окреслив загальну картину по громадах Донеччини: «12 громад з 13 перейшли на прямі міжбюджетні відносини: вони активні, потужні, за багатьма фінансовими показниками мають високі місця в рейтингах. Є 5 громад, які мають реверсну дотацію, 5 – мають базову, 2 бездотаційні – Лиманська та Вугледарська. Важливою темою є публічна безпека, тому у 2017 р. обладміністрація та ДСНС ініціювали проєкт «Створення центрів безпеки громадян в ОТГ». І зараз в деяких сформовані місцеві пожежні команди. Ці команди існують за рахунок ОТГ, відбувається розвиток добровольчого руху. Ми завжди запрошували громади з інших регіонів і ділилися досвідом».
Голова Андріївської ОТГ Микола Діхтенко розповів, що їхня громада створена у 2017-му, має невелику територію і всього 2300 населення. «Але при цьому ми маємо бюджет 4 млн. грн. на розвиток громади, бачимо напрямки, за якими ще можемо піднімати бюджет. І важливий момент: ми ні до кого не приєднувались і до нас насильно нікого не приєднали, – підкреслив пан Діхтенко. – Прийде час, люди самі побачать наш розвиток і захочуть приєднатися». За словами голови ОТГ, у них 60 підприємців, які до створеного у 2005 році благодійного фонду вносять близько 600-700 тисяч грн., які йдуть дітям, сиротам, на подарунки на День Миколая, на лікування, на свята, а також на розвиток школи та амбулаторії. М. Діхтенко зауважив, що на Донеччині не так активно розвивається малий бізнес, як на Львівщині, а є декілька великих підприємств, з якими вони намагаються співпрацювати. «У результаті переговорів одне з сільгосппідприємств, зареєстрованих у Краматорську, перереєструвалося в ОТГ, і тепер податки у сумі 3-х млн. йдуть до нас у бюджет, – розповів пан Микола. – Але є й зворотній бік: наприклад, на території громади працюють кар’єри – це великі податки, але у той же час руйнація землі, інші екологічні проблеми виникають…»
Активно дискутували спікери й на предмет того, в бюджет якого рівня має сплачуватися акцизний податок. Спікер зі Львова Степан Куйбіда переконаний, що до державного бюджету. Василь Абаімов з Львівського відділення Асоціації міст України вважає, що варто, щоб хоча би 50 % збору лишалося на місцях. Його підтримала і начальниця управління впровадження реформ місцевого самоврядування Донецької ОДА Наталія Чукова: «Необхідно залишити якусь частину для підтримки новостворених громад. Нехай це буде загальнонаціональний податок, але є потреба, хоча би на перших порах, залишати, бодай, частину акцизу громадам, щоб підтримати їхні перші кроки. Адже неминуче будуть виклики: кадрові проблеми, невизначеність дохідної частини й багато інших, – пояснила вона.
Голова Андріївської ОТГ М.Діхтенко запропонував таке: «Від кожного податку та збору, які є у нас, залишати частину у громаді. Тоді і держава буде розвиватися, і громаді буде достатньо. Ми зробили інфраструктуру, садки, школи, безкоштовне харчування, газ, вода – все є. І люди почали приїжджати до нас жити. Не їхати від нас, а навпаки – жити у нас. І робочі місця створюються…»
Василь Абаімов додав про успішний досвід львівських громад: «Бюджет розвитку – це чудово, значить люди мають робочі місця, отримують заробітну плату, і ці 60% податку на доходи з фізичних осіб наповнюють дохідну частину бюджету. Наведу приклад Славської об’єднаної громади: при кількості населення 8,5 тисяч вони мають бюджет розвитку 60 млн.грн.!» Пан Абаімов вважає, що треба їздити один до одного, аби у живому спілкуванні обмінюватися досвідом. «Тому що місцеве самоврядування – це якраз те, що в наш час об’єднує державу. Тому вважаю, що у 2021 році треба координувати свої дії», – впевнений він.
Пані Н.Чукова поділяє цю думку: «Наша Андріївська громада може ділитися досвідом з львівськими колегами, бо насправді, найменша за територією та за чисельністю населення, за три роки змогла добитися багатьох успіхів. А у львівських громад ми би повчилися розвивати мале підприємництво. Знаємо, що у вас створено Офіс координації центрів управління проєктами. Дуже хотілося би дізнатися про його роботу. Але на Донеччині маємо й негативний досвід. У 10 громад не буде виборів, але ми дуже хотіли би, щоб вони створилися. Була у нас Вугледарська ВЦА, потім відбулися вибори, і голова ВЦА став мером міста, а коли пройшов процес об’єднання громад, він став головою громади. Тепер тут не буде виборів через близькість до лінії зіткнення, і швидше за все знову буде ВЦА. Досвідом існування в таких різних умовах, де громада показує успішний досвід розвитку за таких кризових обставин, ми би могли ділитися».
«Ми забули про ще один важливий спільний момент – це закриття шахт, – зауважив Василь Абаімов. – Буде йти процес реорганізації вугільної промисловості. І є шахтарські мономіста, а є міста і селища, які створювали при шахтах. І ці проблеми, які напевно, наші колеги будуть вирішувати в цій галузі. І нам треба координувати зусилля».
Експерт з регіонального розвитку Львівського Центру розвитку місцевого самоврядування Зеновій Сірик підкреслив: «25 жовтня в Україні здійснилася найуспішніша реформа за останні 30 років. Утворення ОТГ – це тільки один з етапів адміністративно-територіальної реформи. Латвія йшла до цього 20 років, а ми реалізували за 4 роки! І чи навряд в Європі є регіони, які би мали подібний досвід реформування, як у Донецькій та Луганській областях». Також він повідомив, що наразі завершується конкурс на проєкти секторальної підтримки ЄС, і у Львівській області немає жодної громади, яка би спільно з якоюсь донецькою написала проєкт. І запропонував зробити онлайн зустріч, намацати спільні проблеми, щоб разом їх вирішувати, адже в громадах вони дуже подібні.
Відеоміст організовано ГО «Центр експертних досліджень «Тема» спільно з ГО «Донецький пресклуб» та Краматорський АКМЦ у рамках Програми підтримки міжрегіональної співпраці «Змінимо країну разом», що реалізується Асоціацією органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати» та фінансується за кошти бюджету Львівської області.

Ще схожі публікації:

«П’ята колона» – символ Донбасу. Недовизволені території
  Нещодавно на Донеччині стався вже звичний і майже пересічний випадок – вигулькнув черговий «косяк» представників місцевої влади. Керівникам області довелося відмінити тендер на закупівлю 120...
Часопис “Донеччина” від 20 січня 2018 року № 1 (15981)
Підсумовуючи тему Шевченкіани на Донеччині, хотів би зауважити: попередня влада за останні 20 років витратила мільйони державних гривень на популяризацію в краї Дж.Юза, Стаханова чи московської Святог...
Чим прапор завинив?
  Збіглося в часі і мабуть невипадково. У Берліні затримали і оштрафували туристів з Китаю за гітлерівські вітання, у Варшаві за наругу над польським прапором затримали і притягують до відпові...
Жива душа української пісні
Відтоді, як у наших благодатних степах оселилися запорожці, живе і не вмирає українська народна пісня. Поступово обживалися козацькі слободи: Іванівка, Гаврилівка, Слов'янка, Олексіївка чи Андріївка.....
Часопис “Донеччина” від 1 лютого 2019 року № 1 (15995)
До повернення «регіоналів» на владний Олімп у 2010- му здавалося, що ось-ось і розквітне українське слово, розповниться нашим краєм, але не судилося. Якраз у цей найважчий для НСПУ час (2011) обласну ...
МОРЕ БЕЗ СМІТТЯ
    Цими днями завершилася акція «Eco Callenge», в якій взяли участь готельєри Азовського узбережжя з Маріупольського району Донецької області (Маріуполь, Юр’ївка, Білосарайська Коса, Мелекіне, Ялта,...

The Author

Редакція "Донеччини"

Донеччина © 2016 Frontier Theme