Що спільного у розвитку громад Донеччини та Львівщини?


12 жовтня на базі Краматорського АКМЦ відбувся онлайн відеоміст Львів-Краматорськ: «Адміністративна реформа в Україні та аналіз досвіду діяльності новостворених об’єднаних територіальних громад Львівщини та Донеччини», ініційований ГО «Центр експертних досліджень «Тема» (Львів). Про це повідомляє Донецький прес-клуб, який є співорганізатором заходу на Донеччині.
В обговоренні взяли участь начальниця управління впровадження реформ місцевого самоврядування Донецької облдержадміністрації Наталія Чукова, керівник Донецького регіонального офісу Програми «U-LEAD з Європою» Максим Ткач, голова Андріївської ОТГ Микола Діхтенко. Львівщину представляли т.в.о. директора департаменту економічної політики Львівської ОДА Степан Куйбіда, експерт з регіонального розвитку Львівського Центру розвитку місцевого самоврядування Зеновій Сірик, виконавчий директор Львівського регіонального відділення Асоціації міст України Василь Абаімов.
На початку зустрічі Василь Абаімов нагадав, що з 2011 року Львівський та Донецький регіони мають співпрацю напряму. «Ми (Асоціація міст України – ред.) – організатори акції «Схід та Захід разом», наше місто Пустомити Львівської області та місто Курахове Донецької мають побратимські стосунки, підписані угоди. І для нас є дуже близькими ваші проблеми».
Керівник Донецького регіонального офісу Програми «U-LEAD з Європою» Максим Ткач окреслив загальну картину по громадах Донеччини: «12 громад з 13 перейшли на прямі міжбюджетні відносини: вони активні, потужні, за багатьма фінансовими показниками мають високі місця в рейтингах. Є 5 громад, які мають реверсну дотацію, 5 – мають базову, 2 бездотаційні – Лиманська та Вугледарська. Важливою темою є публічна безпека, тому у 2017 р. обладміністрація та ДСНС ініціювали проєкт «Створення центрів безпеки громадян в ОТГ». І зараз в деяких сформовані місцеві пожежні команди. Ці команди існують за рахунок ОТГ, відбувається розвиток добровольчого руху. Ми завжди запрошували громади з інших регіонів і ділилися досвідом».
Голова Андріївської ОТГ Микола Діхтенко розповів, що їхня громада створена у 2017-му, має невелику територію і всього 2300 населення. «Але при цьому ми маємо бюджет 4 млн. грн. на розвиток громади, бачимо напрямки, за якими ще можемо піднімати бюджет. І важливий момент: ми ні до кого не приєднувались і до нас насильно нікого не приєднали, – підкреслив пан Діхтенко. – Прийде час, люди самі побачать наш розвиток і захочуть приєднатися». За словами голови ОТГ, у них 60 підприємців, які до створеного у 2005 році благодійного фонду вносять близько 600-700 тисяч грн., які йдуть дітям, сиротам, на подарунки на День Миколая, на лікування, на свята, а також на розвиток школи та амбулаторії. М. Діхтенко зауважив, що на Донеччині не так активно розвивається малий бізнес, як на Львівщині, а є декілька великих підприємств, з якими вони намагаються співпрацювати. «У результаті переговорів одне з сільгосппідприємств, зареєстрованих у Краматорську, перереєструвалося в ОТГ, і тепер податки у сумі 3-х млн. йдуть до нас у бюджет, – розповів пан Микола. – Але є й зворотній бік: наприклад, на території громади працюють кар’єри – це великі податки, але у той же час руйнація землі, інші екологічні проблеми виникають…»
Активно дискутували спікери й на предмет того, в бюджет якого рівня має сплачуватися акцизний податок. Спікер зі Львова Степан Куйбіда переконаний, що до державного бюджету. Василь Абаімов з Львівського відділення Асоціації міст України вважає, що варто, щоб хоча би 50 % збору лишалося на місцях. Його підтримала і начальниця управління впровадження реформ місцевого самоврядування Донецької ОДА Наталія Чукова: «Необхідно залишити якусь частину для підтримки новостворених громад. Нехай це буде загальнонаціональний податок, але є потреба, хоча би на перших порах, залишати, бодай, частину акцизу громадам, щоб підтримати їхні перші кроки. Адже неминуче будуть виклики: кадрові проблеми, невизначеність дохідної частини й багато інших, – пояснила вона.
Голова Андріївської ОТГ М.Діхтенко запропонував таке: «Від кожного податку та збору, які є у нас, залишати частину у громаді. Тоді і держава буде розвиватися, і громаді буде достатньо. Ми зробили інфраструктуру, садки, школи, безкоштовне харчування, газ, вода – все є. І люди почали приїжджати до нас жити. Не їхати від нас, а навпаки – жити у нас. І робочі місця створюються…»
Василь Абаімов додав про успішний досвід львівських громад: «Бюджет розвитку – це чудово, значить люди мають робочі місця, отримують заробітну плату, і ці 60% податку на доходи з фізичних осіб наповнюють дохідну частину бюджету. Наведу приклад Славської об’єднаної громади: при кількості населення 8,5 тисяч вони мають бюджет розвитку 60 млн.грн.!» Пан Абаімов вважає, що треба їздити один до одного, аби у живому спілкуванні обмінюватися досвідом. «Тому що місцеве самоврядування – це якраз те, що в наш час об’єднує державу. Тому вважаю, що у 2021 році треба координувати свої дії», – впевнений він.
Пані Н.Чукова поділяє цю думку: «Наша Андріївська громада може ділитися досвідом з львівськими колегами, бо насправді, найменша за територією та за чисельністю населення, за три роки змогла добитися багатьох успіхів. А у львівських громад ми би повчилися розвивати мале підприємництво. Знаємо, що у вас створено Офіс координації центрів управління проєктами. Дуже хотілося би дізнатися про його роботу. Але на Донеччині маємо й негативний досвід. У 10 громад не буде виборів, але ми дуже хотіли би, щоб вони створилися. Була у нас Вугледарська ВЦА, потім відбулися вибори, і голова ВЦА став мером міста, а коли пройшов процес об’єднання громад, він став головою громади. Тепер тут не буде виборів через близькість до лінії зіткнення, і швидше за все знову буде ВЦА. Досвідом існування в таких різних умовах, де громада показує успішний досвід розвитку за таких кризових обставин, ми би могли ділитися».
«Ми забули про ще один важливий спільний момент – це закриття шахт, – зауважив Василь Абаімов. – Буде йти процес реорганізації вугільної промисловості. І є шахтарські мономіста, а є міста і селища, які створювали при шахтах. І ці проблеми, які напевно, наші колеги будуть вирішувати в цій галузі. І нам треба координувати зусилля».
Експерт з регіонального розвитку Львівського Центру розвитку місцевого самоврядування Зеновій Сірик підкреслив: «25 жовтня в Україні здійснилася найуспішніша реформа за останні 30 років. Утворення ОТГ – це тільки один з етапів адміністративно-територіальної реформи. Латвія йшла до цього 20 років, а ми реалізували за 4 роки! І чи навряд в Європі є регіони, які би мали подібний досвід реформування, як у Донецькій та Луганській областях». Також він повідомив, що наразі завершується конкурс на проєкти секторальної підтримки ЄС, і у Львівській області немає жодної громади, яка би спільно з якоюсь донецькою написала проєкт. І запропонував зробити онлайн зустріч, намацати спільні проблеми, щоб разом їх вирішувати, адже в громадах вони дуже подібні.
Відеоміст організовано ГО «Центр експертних досліджень «Тема» спільно з ГО «Донецький пресклуб» та Краматорський АКМЦ у рамках Програми підтримки міжрегіональної співпраці «Змінимо країну разом», що реалізується Асоціацією органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати» та фінансується за кошти бюджету Львівської області.

Ще схожі публікації:

Перший храм у Волновасі. Греко-католицький
У статті 35 Конституції України закріплено право  громадян нашої держави на свободу віросповідання: “Кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-я...
НА ПІСЕННО-КУЛЬТУРНОМУ ФРОНТІ
Кілька років тому, перебуваючи в Болгарії, Йосип Кобзон і Філіп Кіркоров разом виконали відому пісню Еміла Дімітрова «Моя България». Вона справила велике враження на присутніх. Навіть зараз цікаво чит...
"Золотий фенікс" Харкова у дончан
  "Донецьксталь" не лише видобуває найкраще вугілля в країні, випікає кокс класу "преміум"… але й видає найкращі книги Без підміни цінностей, без загравання з публікою, на гідному рівні про...
Газета “Донеччина” від 25 вересня 2015 р. № 10
Такі люди вселяють віру в незнищенність України. Хоча, зазвичай, їх можна щодня бачити поруч і не звертати при цьому жодної уваги. Зате у важкий час історичних випробувань такі люди відразу стають пом...
Знову підпалили "Смолоскип"
    Що штовхає людей на підступні вчинки? Мотиви таких дій людей пояснює Зігмунд Фрейд. Проте люди не квапляться удосконалитись за рахунок науковця. Та і Фрейд запевняє, що скористатис...
Шедеври бабусі Катерини
У 1946 році до нас в село, в далеку глибинку Донбасу, приїхала молода вчителька Є.М. Лопатинська. Євдокія Миколаївна любила вишивати і до неї потягнулися дівчатка, щоб навчитись цьому ремеслу. Зацікав...

The Author

Редакція "Донеччини"

Донеччина © 2016 Frontier Theme