Запобігти домашньому насильству

 

На одному багатоповерхових будинків у центральному районі Маріуполя з’явився новий стінопис: образ героїні є уособленням всіх жінок, які змогли розірвати коло насильства і розпочати нове життя. Зображення жінки з надією та легкою посмішкою дивиться в майбутнє. Пташка, що вилетіла з клітки символізує душевний стан героїні – вона вирвалась із ситуації домашнього насильства. Мерехтливі постаті на фоні зливаються в одну казкову картину та означають, що світ жінки став світлим і радісним – попереду на неї чекає щастя.

 Стінописи, що покликані привернути увагу до проблеми домашнього насильства створюють також у Миколаєві, Лисичанську та Харкові. Це – ініціатива Фонду ООН в галузі народонаселення в рамках Всесвітньої соціальної акції «16 днів активізму проти гендерно зумовленого насильства».

У Маріуполі цей стінопис мав  з’явитися раніше, але завадив введений карантин і його обмеження. Автором роботи став відомий український мураліст Олександр Корбан. Його робота вже є в приазовському місті – це портрет Мілани  Абдурашитової, шестирічної дівчинки, яка вижила після обстрілу мікрорайону «Східний».

А про актуальність визначеної теми в Донецькій області свідчить і статистика. Так за інформацією Центрального відділу поліції тільки в Маріуполі з початку року за домашнє насильство до відповідальності притягнули 300 осіб. А в цілому співробітники мобільної групи реагування здійснили 1183 виїзди за повідомленням про домашнє насильство, з них 342 – підтвердилися.  

Поліцейські склали 281 справу про адміністративне правопорушення  (вчинення домашнього насильства). На кривдників очікує покарання від штрафу до адміністративного арешту строком до 15 діб.

«Якщо ви відчуваєте, що вдома вас занадто контролюють або обмежують вашу свободу, принижують і позбавляють права приймати самостійні фінансові рішення, шантажують дітьми або завдають вам фізичну шкоду – телефонуйте в поліцію по телефону« 102 », ми обов’язково відреагуємо. Ніколи не замовчуйте такі випадки і не соромтеся про них розповісти », – відзначили в поліції.

Наразі  на Донеччині вживається комплекс заходів для полегшення долі  жінок, які постраждали від домашнього насильства. Відкриття нових притулків – один із них.  

У шахтарському місті Мирноград адресу майбутнього тимчасового закладу поки не розголошують. Його не планують афішувати заради безпеки тих, хто там буде перебувати.

 

«Цей заклад буде розрахований на 10 стаціонарних місць, ще чотири  додаткових і два дитячих місця. Працювати притулок буде в цілодобовому режимі. У ньому будуть дотримані всі умови перебування осіб згідно з чинним законодавством», – розповідає директор Мирноградского центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Олена Проценко.

 

Реалізація проекту стала можливою завдяки співпраці місцевої влади, UNFPA,  Фонду ООН в галузі народонаселення та ПРОООН. За рахунок ресурсів міжнародних організацій в приміщенні вже почався капітальний ремонт. Завершити реконструкцію та ввести об’єкт в експлуатацію планують до початку осені. Метою створення такого притулку є надання постраждалим від домашнього насильства місця безпечного тимчасового перебування і комплексної допомоги для реабілітації.

Перебування в притулку буде безкоштовним. Там створять всі умови для комфортного проживання. Загальна вартість проекту становить 1,5 млн гривень.

Треба зазначити, що UNFPA системно і послідовно працює на Сході України вже понад п’ять  років і ми запросили програмну менеджерку UNFPA Україна  розповісти про діяльність Фонду на Донеччині.


 

Коментар

 

 Олеся КОМПАНІЄЦЬ, програмна менеджерка Фонду ООН у галузі народонаселення.

 -З 2015 року UNFPA реалізує проекти в Донецькій області, покликані покращити доступ жителів Донеччини до якісних послуг і сприяти сталому соціально-економічному розвитку області.

Саме з діяльності на Донеччині розпочала роботу масштабна програма Фонду, яка наразі реалізується у 12 областях України та сприяє процесам зміцнення національних механізмів запобігання і реагування на ґендерно зумовлене насильство.

Зокрема, у рамках реагування на гуманітарну кризу UNFPA започаткував нові моделі надання спеціалізованих послуг для постраждалих від домашнього та ґендерно зумовленого насильства. Так було розпочато роботу 7 мобільних бригад соціально-психологічної допомоги для осіб, які постраждали від домашнього і ґендерно зумовленого насильства, в Донецькій області, у співпраці з Дитячим фондом ООН та Українською фундацією громадського здоров’я. З 2015 р. вони надали допомогу в більше 18000 випадках, ставши вхідною точкою для подальшого перенаправлення до відповідних служб. Ця модель була затверджена відповідними підзаконними актами, і поширюється по всіх областях України, у тому числі на Донеччині за місцеве фінансування.

UNFPA відкрив у Донецькій області 6 кабінетів невідкладної медико-психологічної допомоги для осіб, постраждалих від фізичного і сексуального насильства, у Маріуполі, Волновасі, Покровську, Краматорську та Бахмуті. Всі кабінети обладнані кріслами для гінекологічних обстежень маломобільних осіб.

За підтримки Фонду на Донеччині створено 2 притулки для осіб, які постраждали від насильства, в Слов’янську та Маріуполі.

 

Крім притулку, за підтримки UNFPA у Маріуполі розпочали роботу 2 спеціалізовані мобільні групи поліції з реагування на випадки домашнього насильства та відкрито денний центр соціально-психологічної допомоги для постраждалих від домашнього та ґендерно зумовленого насильства.

 

Також за сприяння UNFPA Україна була створена координаційна робоча група, що сприяє прогресу у забезпеченні належної координації зусиль та налагодженні взаємодії  дотичних органів і служб, які відносяться до ключових секторів у реагуванні на насильство: поліції, соціальних служб, надавачів медичної та правової допомоги. Створена у місті координаційна робоча група – важливий інструмент для забезпечення своєчасного та скоординованого реагування та надання допомоги постраждалим жінкам, а також для подальшого розвитку та вдосконалення діючої системи.

 

У Маріуполі також здійснюється активна робота з інформування населення про наявні послуги для постраждалих і просвітницька діяльність про неприпустимість домашнього і ґендерно зумовленого насильства. Місто Маріуполь стало третім містом, де UNFPA Україна втілили ідею муралів разом з відомим митцем Олександром Корбаном. Для Маріуполя обрано найпозитивніший меседж, який звертається до перехожих – життя без насильства сповнене щастя і радості. Ми сподіваємося, що цей стінопис спонукатиме жителів Маріуполя жити в мирі та повазі один до одного та стане візитівкою міста.


 

Ігор ЗОЦ


 

Ще схожі публікації:

Справжня пані у погонах
Жінку, яка живе у сучасному світі, складно, напевне, назвати слабкою статтю. Жінки сьогодні працюють практично в усіх сферах, не є виключенням і правоохоронні органи, серце працівників яких — і прекра...
До витоків рідного краю
  Наприкінці листопада у Святогірську відбулася Всеукраїнська історико - краєзнавча конференція учнівської молоді «Південно-Східна Україна: зі стародавності в ХХІ століття». Організатори конфе...
Газета “Донеччина” від 17 жовтня 2014 р. № 32 (15905)
Зараз в багатьох країнах, у тому числі й в Україні, скасовано смертну кару навіть за такі тяжкі злочини, як убивство та зрада Вітчизні, вирок Івана Сірка багато хто вважає занадто жорстоким. Він і сам...
Часопис “Донеччина” від 31 березня 2017 року № 13 (15951)
Наш Великоновосілківський район розташований у віддаленій сільській глибинці Донецької області. Та все ж земляків, які мали і мають поетичний хист, у нас чимало. Передусім варто згадати відомих у літе...
Газета “Донеччина” від 14 липня 2015 р. № 5 (15874)
Один із моїх колег, прізвище якого я не називаю, зібрався з силами й того ж дня піднявся на 8-й поверх навідати редакцію «Донеччини», де кілька місяців базувалися бойовики «ДНР». Всюди сліди нищення і...
Батьки та учні захистили українську школу в суді
Донецький апеляційний адміністративний суд залишив без задоволення апеляційну скаргу міської ради у справі про закриття школи № 111. Свого часу це була одна із перших українських шкіл у шахтарській ст...

The Author

Ігор ЗОЦ

Донеччина © 2016 Frontier Theme